Özal: "Babamın yarım kalan işini tamamlayacağım"

Özal: "Babamın yarım kalan işini tamamlayacağım"

İSTANBUL (İHA) - "Arasta" operasyonu kapsamında gözaltına alınan ve savcılık sorgusunun ardından serbest kalan Ahmet Özal, Anavatan Partisi Genel Başkanlığına adaylığıyla ilgili olarak, "Babam vefat etmeseydi yeni partinin başına geçecekti. Rahmetlinin hazırladığı yeni değişim paketini hayata geçirmek istiyorum, o bana bir vasiyettir" dedi.

Edirne'deki 'Arasta' operasyonu kapsamında İstanbul'da gözaltına alındıktan sonra savcılık sorgusunun ardından serbest kalan Ahmet Özal, Hilton ParkSA Otel'de bir basın toplantısı düzenledi. Özal, seçim öncesi bir siyasi parti kurma planları olduğunu ancak Anavatan ve Demokrat Parti (DP) arasındaki birleşme sürecini izlemek üzere bu fikrinden vazgeçtiğini belirtti.

Anavatan ve DP birleşmesinin 'fiyasko' ile sonuçlandığını söyleyen Özal, "ANAP'ın seçime bile girememesi kadar zor duruma getirilmiş olması beni üzdü. Bundan 2-3 ay önce Erkan Mumcu ile görüştüm. Anavatan genel başkanlığından çekilmesi gerektiğini söyledim. Kendisine ilk kongrede aday olduğumu deklare ettim. Teşkilatlarla görüştüm. Teşkilatlar da beni aramaya başladı, bir kaynaşma oldu. Delegelerin yüzde 90'ı aday olmamı canı gönülden istiyor" dedi.

Dünden bu yana çok sayıda telefon aldığını ve hemen çalışmalarına başlayacağını ifade eden Ahmet Özal, siyasete ne zaman girmeye karar verse enteresan şeylerle karşılaştığını anlattı. Son yaşadıklarını bir 'komplo' olarak görmese de dikkat çekici olarak değerlendirdiğini belirten Özal, "Ne zaman siyasete adım atsam bir yerlerden darbeler geliyor. Kim iseniz beni engellemeye çalışan, beni durduramayacağınızı ve benim vazgeçmeyeceğimi bilmenizi istiyorum. Siyasete girmem gerektiğini düşünüyorum. Benim mevki-makam hırsım yok. Bunları zaten çokça yaşadım" diyerek Türkiye'nin geleceğinden endişe duyduğu için siyasete girmek istediğini kaydetti.

Ahmet Özal, bir gazetecinin "Siyasi komploysa kim yapmış olabilir?" sorusu üzerine ise şu açıklamalarda bulundu:

"Şimdi pozisyona bakalım. Anavatan ve DP birleşme çalışmaları içerisinde. Süleyman Soylu ile Erkan Mumcu. Bu çok net. Anavatan ve DP teşkilatları birleşmek istemiyor. Anavatan teşkilatı ile görüştüm, böyle bir istek yok. Birisi kapısını kilitleyecek, oradaki adamlar diğer partiye girecek. Bu birleşme demek Anavatan'ı satmaktır, satıştır. Değişik senaryolar konuşuluyor. Anavatan, DP'ye katılacak. Belediye seçimlerinden yüzde 7-8'i geçebilirse belki Tansu Hanım o partinin başına geçip emanetçiden emaneti geri alacak gibi senaryolar var. Böyle siyaset olmaz. Anavatan ve DP şu anda birleşecek partiler değildir."

8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ın oğlu olan Ahmet Özal, babasının yeni bir partinin başında Türkiye'de ikinci değişim sürecini başlatmak istediğini söyledi. Özal, babasının vefat etmemiş olsaydı yeni partinin başında olacağını belirterek, "Amcam Yusuf Özal'a parti kurdurmuştu. İkinci değişim programı hayata geçirmek istiyordu. Rahmetlinin hazırladığı yeni değişim paketini ben hayata geçirmek istiyorum. Türkiye'yi 21. yüzyıla taşımak için siyasette olacağım. O bana bir vasiyettir" diye konuştu.

Erkan Mumcu ile yaptığı görüşme ilgili izlenimlerini de paylaşan Ahmet Özal, "Görüşmemizde şunu anladım. Kendisinin partiyi bırakma niyeti yok. Siyasetin kalmadığını, AK Parti iktidarının 10 sene daha devam edeceğini düşünüyor. Kafasında Anavatan'ı DP ile birleştirip, statükoyu devam ettirmek olduğunu anladım" ifadelerini kullandı.

Özal, gözaltına alındığı "Arasta" operasyonuyla ilgili olarak ise herhangi bir suçunun bulunmadığını ve gözaltına alınma gerekçesini Edirne Emniyet Müdürlüğü'nde öğrendiğini söyledi.