HABER

Özbekistan'ın korkunç insan hakları sicili

İnsan Hakları İzleme Grubu Özbekistan'la ilgili son raporunda ülkede işkence uygulamalarının sürdüğünü ve Batı'nın bunları görmezden geldiğini bildirdi.

İnsan Hakları İzleme Grubu (Human Rights Watch) Özbekistan'la ilgili son raporunda ülkede işkence uygulamalarının devam ettiğini ve Taşkent yönetimiyle daha yakın stratejik ilişki içinde olmak isteyen Batılı ülkelerin insan hakları ihlallerini görmezden geldiklerini bildirdi.

Yüzü aşkın işkence mağduru, aileleri, avukatlar ve insan hakları eylemcileriyle yapılan mülakatlara dayanılarak hazırlanan 107 sayfalık raporda, gözaltına alınan kişilere mahkemeye çıkarılmalarından önce çok çeşitli fiziksel ve psikolojik işkence yapıldığı, bağımsız avukatların susturulduğu kaydedildi.

Raporda, kimi sorgulamalarda tutukluların üzerine kaynar su döküldüğü, tutukluların dövüldüğü, el ve ayak bileklerinden bağlanarak asıldıkları, cinsel tecavüz ve boğma eylemlerine maruz kaldıkları belirtildi. Bir işkence olayında polis memurlarının casusluk yapmakla suçlanan bir erkeği kelepçeleyerek cinsel organlarını ateşe verilmiş gazete parçasıyla yaktıkları aktarıldı.

Özbekistan'ın yasal reformlar ve insan hakları alanında yükümlülüklerini yerine getirmediğini vurgulayan İnsan Hakları İzleme Grubu, bu uygulamalara rağmen, ABD ve AB ülkelerinin Özbekistan'daki insan hakları olayları karşısındaki tavırlarının büyük ölçüde zayıfladığını; bunda da, Afganistan'a giden NATO askerleri ve ikmal yolları açısından ülkenin taşıdığı önemin rol oynadığını kaydetti.

Pakistan'ın geçen ayki bir NATO hava saldırısı sırasında 24 Pakistanlı askeri öldürmesi ardından Afganistan'a olan ikmal yolunu kapatmsaıyla, Özbekistan'ın konumu büyük önem kazandı.

Afganistan'a sevkedilen Amerikan malzemelerinin yarısından çoğu Orta Asya üzerinden gönderiliyor.

İnsan Hakları İzleme Grubu (Human Rights Watch) işkenceye adları karışan Özbek yetkililerine vize yasağı konması ve malvarlıklarının dondurulması gibi cezalandırıcı önlemlerin dikkate alınması çağrısında bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
iste türk dünyasinin hali rushakimiyetinde kendi benliklerini kaybetmisler diktatörlerin emirleri altinda ezilip gidiyorlar
DÜNYADA ALLAH GARİBANLARIN YARDIMCISI OLSUN.ŞARZI VE BATARYASI BİTİK BİR DÜNYADA YAŞIYORUZ.ALLAH KİMSEYİ ZALİMİN ELİNE DÜŞÜRMESİN. DÜNYADA SADECE GÜÇLÜNÜN ADALETİ VE YASASI VARDIR GERİSİ BOŞTUR
Geri Dön