Özbudun: ''Yeni anayasaya ihtiyacımız var''

New York (AA)- Prof. Dr. Ergun Özbudun, Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu ve yeni anayasanın mümkün olabilecek en fazla görüş birliğiyle kabul edilmesi gerektiğini belirtti.

New York'un Columbia Üniversitesinde "Türkiye'nin Yeni Anayasa Taslağı" konulu uluslararası konferans sona erdi.

Konferans kapsamında düzenlenen yuvarlak masa toplantısına AK Parti Genel Başkan Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Prof. Dr. Ergun Özbudun ve AK Parti milletvekili Cüneyt Yüksel katıldılar.

Prof. Dr. Özbudun yaptığı son değerlendirme konuşmasında, "yeni bir anayasaya ihtiyacımız var ve bu anayasa mümkün olabilecek en fazla görüş birliğiyle (konsensüsle) kabul edilmeli" dedi. Bu iki durumun aynı anda olmasının pek gerçekçi olmadığından da söz eden Özbudun, Türkiye'de kamuoyunun "din ile devlet arasındaki ilişkinin tanımı, vatandaşlığın tanımı, azınlıklar için kültürel haklar, anadilinde eğitim gibi konularda bölünmüş olduğunu ve kutuplaşma görüldüğünü" vurguladı.
Anayasa üzerinde mümkün olan en fazla uzlaşıya ulaşılması zor olsa da yeni anayasa fikrinden vazgeçilmemesi gerektiğini belirten Özubudun, ikinci seçenek olarak AK Parti'nin oylarıyla taslağın Meclisten geçirilmesinin doğru olacağına işaret etti. Bu noktada Türkiye'nin "sihirli formüle" sahip olmadığını belirten Özbudun, AK Parti'nin MHP ile anayasada değişiklik yapılmasıyla ilgili "sınırlı işbirliği" yaptığını, bu işbirliğinin uzun dönemli olamayacağını kaydetti.

AK Parti Genel Başkan Başkan Yardımcısı Fırat da yaptığı değerlendirmede, Türkiye'de anayasa ihtiyacının olduğunu belirterek, "siyasette imkanların sanatını kullanmak zorunda olduklarını" söyledi.

1982 Anayasası'nın sadece "5 general arasındaki mutabakatla" kabul edildiğini savunan Fırat, "bu Anayasa 21. yüzyılda AB yolundaki ilerleyen Türkiye'nin ihtiyacını karşılar mı?" dedi.

Fırat, "Biz yeni anayasa hazırlanması yönünde oluşan talebe öncelik verdik, Bilim Kuruluna böyle bir anayasa tasarısı hazırlattık. Partimiz tasarı üzerinde çok oynamamıştır. Partimiz taslağı açıklayınca 3-4 ay toplumda genel tartışma süreci başlatacağımızı söyledik"dedi.