HABER

Özel dedektiflik internette yayılıyor

BALIKESİR (İHA) - Türkiye'de henüz yasası çıkmayan özel dedektiflik internet üzerinden hızla yayılıyor. Dedektiflik şirketleri, eşinin kendisini aldattığından şüphelenenlerden, evleneceği kişinin geçmişini öğrenmek isteyenlere kadar çok değişik alanlarda bilgi toplama hizmeti veriyor.

Yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de internet üzerinden dedektiflik hizmeti veren ondan fazla firma bulunuyor. Bunlardan bazıları sadece internet üzerinden çalışırken, bazıları da kurdukları şirketin internet sitesini yaparak hizmet veriyor. Resmi olarak ofisleri ve merkezleri bulunan özel dedektiflik firmaları internet siteleri üzerinden vatandaşları sahte ve sadece bir cep telefonundan ibaret olan firmalar hakkında uyarıyor. İnternet üzerinden yayın yapan özel dedektiflik firmalarından bazıları ise ziyaretçilerini 'Dikkat IP numaranız kaydedildi' uyarısıyla karşılıyor. Dedektiflik firmaları internet sitelerinde 'Eşiniz ya da dostunuz sizi aldatıyor mu?', 'Evleneceğiniz kişiyi daha iyi tanımak istiyorsanız', 'Çocuğunuzun ne yaptığını, kimlerle arkadaşlık ettiğini öğrenmek istiyorsanız' gibi çarpıcı cümlelerle müşteri çekmeye çalışıyor. Özel dedektiflik büroları, eşlerinin kendilerini aldattığından şüphelenenler, evleneceği kişi ya da çocuğunun evleneceği kişi hakkında bilgi edinmek, çocuğunun ne yaptığını öğrenmek isteyenler, dolandırılanlar, bir kişi yada kuruluş hakkında bilgi edinmek isteyenler, iş yapacağı firmanın ekonomik durumu ve piyasalardaki itibarının ortaya çıkartılması gibi çeşitli konularda müşterilerinin meraklarını gideriyor.

İnternet siteleri üzerinden müşteri kabul eden bazı firmalar fiyat tarifelerini de yine web sayfalarından yayınlıyor. Yapılan işin çeşidine ve gün sayısına göre fiyatların değiştiği dedektiflik firmalarında en düşük fiyat masraflar hariç günlük 250 YTL'den başlıyor. İnternette resatto.com adresinden yayın yapan 'Invest Araştırma ve Dedektiflik' şirketinin, bir günlük kişi takip ücreti İstanbul için 300 YTL, İstanbul dışında ise 400 YTL olarak ilan edilmiş. Şirketin internet sitesinde İstanbul için ortalama 20 günlük sonuç garantili takip ve araştırmanın fiyatı 3 bin 500 YTL, 15 günlük şahıs araştırma ve soruşturma 3 bin YTL, boşanma stratejisi tespiti, delil ve bilgi toplama 3 bin 500 YTL, 30 günlük kayıp araç araştırması 4 bin YTL, adres ve telefon tespiti ise 350 YTL olarak açıklanıyor.

Resmi olarak kurulan ve bünyesinde 10 ayrı şehirde dedektiflik bürosu olan Mavi Ay Dedektiflik firmasının KDV ve masraflar hariç iş fiyatları günlük 250 YTL'den başlayarak, yapılan işe göre aylık 5 bin YTL'ye kadar çıkabiliyor. 2003 yılında kurulan ve ticaret unvanında 'Dedektiflik' yazılı olan tek resmi kuruluş olduklarını belirten Mavi Ay Dedektiflik firmasının, İstanbul'un yanı sıra 8 ayrı şehirde dedektiflik büroları da bulunuyor.

Dedektiflik firmalarından bazıları ise, şahıs takip etme, bilgi toplama gibi rutin işlerin yanı sıra olay yerinde parmak izi araştırma ve delil toplama, fidye amacıyla rehin alınma, kaçırılma, kişisel koruma gibi resmi güvenlik güçlerinin uzmanlık alanı olan konularda da hizmet veriyor. Ancak bu tür işlerin ücretleri fiyat tarifelerinde yer almıyor, olayın boyutuna göre en az 3 ya da 5 bin YTL'den başlayan fiyatlarla özel olarak ücretlendiriliyorlar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön