HABER

Özel harekat timlerinden rehine kurtarma tatbikatı

YALOVA (İHA) - Yalova'da polis tarafından bir otobüste gerçekleştirilen rehine kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı. Bir kuyumcuya girerek 4 kilo altını gasp ettiği ve 2 kişiyi öldürdüğü ihbar edilen teröristlerin otobüsü kaçırdığı bilgisi üzerine başlatılan tatbikatta, biri ölü, 4 terörist ele geçirildi. Yolcu otobüsündeki 20 kişi ise burnu kanamadan kurtarıldı.

Yalova Emniyet Müdürlüğü muhtemel asayiş ve terör olaylarına karşı hazırlıklı olmak amacıyla bir tatbikat düzenledi. Tatbikat senaryosuna göre; Orhangazi İlçesi'nde bir kuyumcuya girerek 4 kilo altını gasp eden, işyeri sahibini ve bir vatandaşı öldürerek kaçan biri kadın 4 terörist takibe alındı. Bu kişilerin; bir yolcu otobüsünü kaçırdığı ihbarı üzerine Yalova Polisi alarma geçti.

Tatbikat çerçevesinde Orhangazi-Yalova sınırındaki Süpürgelik mevkiinde barikat kuran polisler, sözde gasp edilen 16 AC plakalı otobüsü durdurmak istedi. Polisin dur ihtarına silahla karşılık veren teröristler; ardından Çavuşdayı kavşağındaki ikinci barikatı da aşarak şehir içerisine yöneldi. Polis ekipleri barikatlarla otobüsü Yalova-Termal yolu üzerindeki boş bir alana yönlendirdi. Kaçamayacaklarını anlayan teröristler, otobüsü durdurarak herhangi bir müdahale halinde yolcuları öldürecekleri tehdidinde bulundu. Otobüs içerisindeki gaspçılarla yapılan görüşmede yasa dışı bir terör örgütüne üye oldukları ve olayı terör amaçlı bir eylem olduğu öğrenildi. Bunun üzerine harekete geçen 13 kişilik özel harekat timi, görünmeden otobüse yaklaştı. Ardından otobüse operasyon düzenleyen siyah bereliler, otobüs içerisinde çıkan çatışma sonrasında teröristlerden 1'ini ölü 1'ini yaralı ve 2'sini ise sağ olarak ele geçirdi. Operasyonda otobüs içerisinde bulunan 20 yolcu ise burunları dahi kanamadan kurtarıldı.

Düzenlenen rehine kurtarma operasyonu başından sonuna kadar izleyen Yalova Emniyet Müdürü Ahmet Kaplan ise operasyon sonrasında tim mensuplarına ve operasyonu yöneten Terörden Sorumlu Müdür Yardımcısı Aydın Yıldırım'a teşekkür etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön