Para vermeyen köyde fotoğraf çekemiyor

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesindeki Yeşilyurt köyünde fotoğraf çekmek isteyen turistlerin muhtarlığa para ödeyerek izin almaları gerekiyor.Taş evleri ve yüzlerce yıllık tarihiyle dikkat çeken bölgeye nişan, düğün ve özel günlerinde fotoğraf çektirmek için gelen yerli ve yabancı kişiler nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan köy sakinlerinin isyanı muhtarı harekete geçirdi.

Her yıl 200 bin turist tarafından ziyaret edilen köyün yapısı adeta doğal bir platoyu andırıyor. Hal böyle olunca düğün, nişan ve özel gün fotoğrafı çekip büyük miktarda para kazanan fotoğrafçılar da köyü ziyaret ediyor.

Fotoğrafçılar işi çığırından çıkartıp köyde bulunan evlerin içine fotoğraf çektirmek için izinsiz girmeye başladı. Turistler de köy sakinleri kadar bu durumdan rahatsız olmaya başlayınca muhtarlık, köye düğün, nişan ve mezuniyet fotoğrafları çekmek için gelip bu işten para kazanan fotoğrafçılardan para almaya başladı. Bu şekilde köye fotoğrafçılar daha az gelirken, köy halkı rahat bir nefes aldı.

Geçen yıl başlayan bu uygulama bu sene de devam edecek. Geçen yıl gelin çekimleri 150 lira, mezuniyet çekimleri ise 200 lira olarak belirlenmişti. Bu yıl fiyatlarda artış olması bekleniyor.

Para karşılığında makbuz kesiyorlar

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Hayıdır ayrı bir ülkemi oldunuz. Sizde gelip istanbul da fotograf çekemezsiniz ohalde. sizin köyünüzde günde 100 kişi fotograf çekiyorsa, istanbulda 10.000.000 kişi fotograf çekiyor ozaman bizde bıktık diyelim. Böyle saçma şey olmaz. O muhtar görevden alınmalı. Kafasına göre vergi gelir çıkaramaz
Çekerlerse ne olur acaba ? Jandarma mı tutuklayacak ? Bunun bir yaptırımı olacağını sanmıyorum .
eh be bu ne köyün girişinde turnike koysaydiniz bari :((
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler