HABER

"Özel-siyasal alan ayrımı yapılsın"

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, "özel alan-siyasal alan ayrımının net bir biçimde ortaya konulup, hizmet veren-hizmet alan ayrımı üzerinden kılık kıyafet tartışmalarına çözüm getirmenin mümkün olduğunu" söyledi.

Partisinin Başkanlık Divanı toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Mumcu, toplantıda, partinin yurt gezileri ve olağan kongre sürecinin ele alındığını kaydetti.

Danıştay'ın türbanla ilgili kararını anımsatan Mumcu, bu gibi konuların yargı kararı üzerinden tartışmaktan kaçınılması gerektiğini ifade etti. Yasaların yanlış yorumlandığı yargı kararları örneklerinin bulunduğunu söyleyen Mumcu, bu karar hukuka uygun olmamakla birlikte, yargı süreci henüz tamamlanmadığı için, ortada bir yanılgı varsa bunun bizzat yargı tarafından düzeltilmesi ihtimali olduğunu ifade etti.

Mumcu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İktidar, canı istediği zaman yargı kararını savunmayı, istemediği zaman eleştirmek gibi bir keyfiliğe müracaat etmeyi, bazen iktidar, bazen muhalefet, bazen de AB gözlemci heyeti gibi konuşmayı bırakmalıdır. İktidar kendi sorumluluğunun farkında olmalıdır. İktidar grubunun oy vermediği hiçbir yasanın çıkması mümkün değildir."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir çiftçiye yönelik sözlerinin anımsatılması üzerine Mumcu, bu konuda değerlendirmesini bir yıl önce yaptığını ve kararını verdiğini ifade etti.

"Şimdi karar verme sırası millettedir" diyen Mumcu, "Dün mağdur olanlar bugün mağrur oldular. Dün mazlum olanlar bugün zulüm yapıyorlar. Hiçbir şekilde tasvip etmek mümkün değil" diye konuştu.

Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan ile görüştüğü yönündeki haberin doğru olup olmadığının sorulması üzerine Mumcu, böyle bir görüşmenin olmadığını kaydetti.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında TBMM'ye verilen gensoru önergesinin kabulü yönünde oy kullanacaklarını belirten Mumcu, meclislerin kendi içlerinden çıkardıkları hükümetleri denetleyemediklerini savundu.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler