Özel tiyatrolara özel ödenekler

Ankara (AA)- Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bakan Ertuğrul Günay'ın talimatıyla, 2007 yılında değerlendirilemeyen projeleri için özel tiyatrolara, 1 milyon 500 bin YTL tutarında özel ödenek sağladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, ilgili yönetmelik hükümleri gereğince, özel tiyatroların projelerine yardımlar yapılarak destek olunduğu hatırlatıldı.

2007-2008 sanat sezonunda gerçekleştirecekleri projeler için yardım talebinde bulunan özel tiyatroların 15 Ağustos 2007 tarihine kadar yaptıkları başvuruların, 2007 yılı içerisinde bütçeden veya bütçe dışı kaynaklardan ödenek sağlanamaması nedeniyle değerlendirilemediği kaydedilen açıklamada, geçen yıl değerlendirilemeyen bu projeler için Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın talimatlarıyla 1 milyon 500 bin YTL özel ödenek sağlandığı belirtildi.

Açıklamaya göre, yardım talep edilen projelerin değerlendirilmesi için ilgili yönetmelik gereğince bir komisyon oluşturuldu. Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, Güzel Sanatlar Genel Müdür Vekili Mustafa Atalar, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, oyun yazarları Refik Erduran, Turgay Nar ve Raşit Çelikezer'den oluşan komisyon, Müsteşar İsmet Yılmaz'ın başkanlığında 13 Mart 2008'de Ankara'da toplanarak talepleri değerlendirdi.

Değerlendirme Komisyonu'nun çalışmaları sonucunda, toplam 1 milyon 500 bin YTL tutarındaki ödeneğin dağıtılmasına karar verildiği bildirilen açıklamada, "Bakanlığımızca özel tiyatroların 2008-2009 sanat sezonunda yardım talep edecekleri projeler için yapacakları başvurular, 15 Ağustos 2008 tarihine kadar kabul edilecek ve sanat sezonu başında toplam 2 milyon YTL ödenek dağıtılacaktır. Böylece, 2008 yılı içerisinde toplam 3 milyon 500 bin YTL ödenek dağıtılmış olacaktır" denildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler