Özok: Sorun, türban sorunu değil

İstanbul (AA)- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, "Bugün yaşanan sorunun türban sorunu değil, Türkiye'de dinin siyasete alet edilip edilmemesi sorunu olduğunu" savunarak, "Kadının başını örtmesi şeklindeki din kuralından başlayarak toplumun her alanının dinselleştirilmesi yolunun açılmasına halkımızın asla izin vermeyeceği inancındayız" dedi.

Özok, İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü avukat Nazan Moroğlu ve Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Dönem Sözcüsü avukat Aydeniz Tuskan'ın da katılımıyla düzenlenen basın toplantısında, başörtüsü konusunda anayasa değişikliğine ilişkin ortak basın açıklamasını okudu.

"Çözülmek istenen sözde sorunun toplumun sorunları arasında hiçbir zaman ön sıralarda yer almadığını" ileri süren Özok, şöyle devam etti:

"YÖK Başkanlığı'na atanan kişinin, 'türban yasağı, üniversitenin dışında konmuş yasaklardır. Mahkemelerle ilgilidir. Öyle bir kural olabilir, ama siz onu önemli görmeyebilirsiniz' fetvası ile gündemdeki Kuzey Irak, dünyadaki ekonomik kriz gibi büyük sorunları gündem dışına iterek gündemin başına oturmuştur. YÖK Başkanı'nın konumu ve niteliği hakkında Maliye Bakanı'ndan fazla bir şey söylemeye gerek yoktur."

Türkiye'nin gündeminin sürdürülebilir kalkınma, refah ve çağdaşlık olması gerektiğini belirten Özok, açıklamada şu görüşlere yer verdi:

"Türk halkının sağduyusunun, İslamiyet ve modernlik arasında çatışmaya düşmeksizin, özgürlük ve ilerleme yolu ile inancını birlikte yaşamasının önüne çıkarılan engelleri aşabileceğine güvenimiz ve inancımız tamdır. Anayasa değişikliğinde bu ısrar, kadın-erkek eşitliğinin de güvencesi olan laiklik ilkesini ve Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesini hedef alan bir girişim olduğu endişesi uyandırmaktadır."

Özdemir Özok, "YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın üniversitelere yönelik tutumuna" ilişkin bir soruya "Bilim adamlığı gibi son derece önemli noktaya gelmiş bir insanın bilimini siyaset için çıkar için asla satmaması gerektiğine inanıyoruz. Bu tartışmaları, Türk halkı ve bizler asla hak etmiyoruz" karşılığını verdi.