HABER

Özürlü anneyle bebeğinin dramı

KARS (İHA) - Akli dengesi yerinde olmayan anne, Kars'ın Sarıkamış İlçesinden Kars Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi'ne getirilen 5 aylık kız bebeğini hastaneden kaçırmak istedi. Annenin elinden çocuğu, sakinleştirici iğne yapılması sonucu alınabildi.

Sarıkamış İlçesinde yaşayan akli dengesi bozuk Nergis Boztoprak ve eşi Abdullah Boztoprak'ın 6 çocukla birlikte harabe bir evde sağlıksız ortamda bulundukları ihbarı üzerine 5 gün önce Sarıkamış Devlet Hastanesi 112 Acil Servis ekibi eve giderek aileyi sağlık kontrolünden geçirmişti.

Sağlık personeli bu sırada 5 aylık olmasına rağmen bir haftalık gibi görünen adı henüz konmamış kız çocuğunun emzirilmediği ve çocuğun açlık ve hastalıktan ölmek üzere olduğunu belirledi. Bunun üzerine bebek 112 Acil Servis ekipleri tarafından Sarıkamış Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Burada ilk tedavisi yapılan bebek, annesiyle birlikte ambulansla Kars Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi'ne sevk edildi. Ölmek üzere olan 5 aylık bebek hastanede kuvöze konuldu. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Yunus Yılmaz gözetiminde çocuğun tedavisine başlandı. Sağlık durumunda az da olsa ilerleme kaydedilen bebek, kısa süre sonra annesinden süt emmeğe başladı.
Ancak, tedavisi devam eden çocuğa yapılan iğne ve hastalığından dolayı çocuğun ağlaması akli dengesi bozuk anne Nergis Boztoprak'ı çileden çıkardı. Anne, çocuğunu kucağına alarak doktor ve hemşirelerin yaklaşmasını önledi. Kendi elbiselerini yırtmaya, saçlarını yolmaya, sağa sola saldırmaya başlayan Nergis Boztoprak'ı ikna etmek kolay olmadı. Dün de bebeğiyle birlikte koridora çıkan ve evine gitmek istediğini söyleyen annenin kollarında sıktığı bebeğine zarar vermemesi için başta Başhekim Opr.Dr. Hüseyin Levent Keskin olmak üzere hemşire, ebe ve temizlik personeli seferber olarak anneyi ikna etmeye çalıştı.

Nergis Boztoprak ise çocuğun hastanede kalmasını istemediği için personele vermek istemedi, hasta ve zayıf olan bebeğini kolları arasına sararak zarar vermeye başladı. Bu sırada yanına yaklaşanlara saldırarak hastaneden kaçmak isteyen annenin çocuğunu düşürme ihtimaline karşı peşinden koşan personel anneyi durdurdu. Anneye sakinleştirici iğne yapıldı.

Başhekim Opr. Dr. Hüseyin Levent Keskin, annenin hem zihinsel hem de fiziksel özürlü olduğunu belirterek "Sarıkamış'tan 5 gün önce bebeğiyle birlikte hastanemize getirildi. Bebek 5 aylık ama bakımsızlıktan aile özürlü olduğu için yeterince ilgi gösteremediğinden beslenememe nedeniyle neredeyse ölecek durumda. Biz onu küvöz servisimize aldık. Bebeğin beslenmesi için tıbbi müdahale yaptık. Çocuk doktorumuz Yunus Bey tarafından gerekli müdahale yapıldı" dedi.

Başhekim Keskin, annenin bu davranışının içgüdüsel olduğunu belirterek, "Anne, çocuğuna zarar verici bir hareket yapacağımızı düşünüyor. Tedavi sırasında zaman zaman çocuğun iğneyle canı yandığı için anne bundan dolayı iç güdüsel olarak her ne kadar da özrü olsa bir insani duygu olarak çocuğunu korumak istiyor. Bundan dolayı da hastaneden çıkarmak istiyor ama şu an bebeğin sağlık durumu ona müsait değil. Biz de gördüğünüz gibi ikna etmeye çalışıyoruz. Personelimizle birlikte bebeğin tedavisini tamamlayabilmek için yardımcı olmaya çalışıyoruz"

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön