HABER

Özürlü çalıştırmayan işyerlerine ceza

BURSA (İHA) - İş-Kur Müdürlüğü, eski hükümlü, özürlü ve terör mağduru çalıştırma mecburiyetinde olmasına rağmen halen bu kotaları doldurmayan 50'den fazla işçisi bulunan firmalara ağır cezalar tatbik edecek.

İş-Kur Bursa İl Müdürü Kazım Yiğit, cezalandırma yetkisinin il müdürlüklerinde olduğunu belirterek, eski hükümlü, özürlü ve terör mağduru kontenjanına riayet etmeyen 50 işçi üzerindeki firmalarda uygulama yaptıklarını söyledi. Yiğit, Bursa'da 800 firmada 50'den fazla işçi çalıştığına dikkat çekerek, "Kanun gereği özel sektörde, yüzde 3 özürlü, yüzde 1 eski, yüzde 2 terör mağduru, kamu kuruluşlarında ise yüzde 4 özürlü, yüzde 2 eski hükümlü çalıştırmaları gerekiyor. 7 aydır tespit çalışması yaptık. Gerekli ikazları yaptık. Ancak halen bazı firmalar bu ikazları dikkate almıyor. Kanun gereği bir işçi için aylık bin 175 YTL olmak üzere 5 yıl geriye kadar ceza yazılacak. İdari cezalar yazıldıktan sonra bunların geri dönüşleri olmayacak" dedi.

2005 yılında 464 eski hükümlünün işe yerleştiği Bursa'da, 348 hükümlü de işe yerleştirilmeyi bekliyor. Bin 790 özürlü de işe yerleştirilirken, halen bin 617 özürlü iş bekliyor. Terör mağduru olarak iş bekleyen ise bulunmuyor.

Bursa'da kayıtlı 54 bin 012 işsiz bulunurken, 2005 yılında 4 bin 715 kişi işe yerleşti. 252 firma halen metalle alakalı tornacı, kaynakçı, frezeci, dikişçi, muhasebeci, makine mühendisi, elektrik teknisyeni, marangoz, mobilyacı, güvenlik memuru, ziraat teknisyeni, muhasebeci gibi konularda eleman arıyor. Bu bilgiler günlük olarak İş-Kur'dan takip edilebiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler