HABER

Özürlüleri milletvekili yapma çağrısı

AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, CHP, BDP ve MHP'ye özürlüleri Meclis'e taşıyarak milletvekili yapma tavsiyesinde bulundu.

MHP, balıkçılık ve su ürünlerinin sorunlarının araştırılmasına ilişkin araştırma önergelerinin bugün görüşülmesi önerisini, TBMM Genel Kurulu'na getirdi.

Önerinin lehinde söz alan MHP İstanbul Milletvekili Durmuşali Torlak, kontrolsüz yapılan su ürünleri avı sonucunda balıklar ve çeşitlerinin azaldığını söyledi.

Yapılacak çalışmalar ile avlanabilir balık stoklarının belirlenmesi gerektiğine işaret eden Torlak, balık çiftliklerinin de AB normlarına göre düzenlenmesinin önemine işaret etti.

AK Parti İzmir Milletvekili Tuğrul Yemişçi, önerinin aleyhinde yaptığı konuşmada, dünyada su ürünleri üretiminin 156,4 milyon ton, Türkiye'de ise 624 bin ton olduğunu belirtti.

Önerinin lehinde söz alan CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, balık çiftliklerinin çevre kirliliği yarattığını ifade etti.

Bu sorunun bir türlü giderilemediğini kaydeden Ersin, ''İzmir'de bir çok balık çiftliği var. Adeta İzmir, bu şekilde de cezalandırılıyor'' dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, öneri üzerinde konuşurken, ''torba tasarıya'' değindi.

Vatandaşların tasarıya ilişkin şikayet ve tepkilerini ortaya koymak için, yarın miting düzenleyeceklerini ve TBMM'ye yürüyeceklerini ifade eden Özyürek, şöyle konuştu:

''Valilik buna izin vermeyeceğini söyledi. Sayın Başbakan, Mısır'da halkın tepkisini onaylıyor ama kendi vatandaşının tepkisine karşı çıkıyor. Çalışanları, hak arayanları baskı altına alırsanız, toplum patlar. Bırakın herkes demokratik hakkını özgürce kullansın. Başbakan, dün Türkiye'nin demokratik bir ülke olduğunu söylerken, Menderes'i andı. Peki Sayın Başbakanın aklına, 1946'da çok partili siyaseti getiren, seçimi kaybedince şapkasını alıp Çankaya'dan inen İnönü neden gelmedi? Türkiye bugün bir çok ülke için model haline gelmişse, Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet sayesinde gelmiştir.''

CHP'NİN ÖNERİSİ

Daha sonra CHP'nin, engellilerin sorunlarına ilişkin araştırma önergelerinin bugün görüşülmesi önerisi görüşüldü.

Önerinin lehinde söz alan CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, yeni bir engelliler yasasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Türkiye'de işsizlik oranı yüzde 9 iken, engellilerdeki işsizlik oranının yüzde 17 civarında olduğunu kaydeden Bingöl, ''Kamuda 53 bin civarında boş engelli kadrosu var, özel sektörde de bu sayı 20 bin. Bu kadrolar kullanılsa, 70 bin işsiz engelli iş sahibi olabilir'' dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, önerinin aleyhinde konuşurken, kamuda engelli çalıştırılması için kota getirildiğini belirterek, bu kotaya uymayanlara büyük cezalar öngörüldüğünü bildirdi. Orhan Erdem, 2002'de kamuda ve özelde toplam 10 bin 883 engelli istihdam edilirken, bu sayının 2009'da 26 bin 428'e, 2010'da da 32 bin 257'ye çıktığını ifade etti.

AK Parti'li Ayva da iktidarlarında engelli vatandaşlar için olumlu çalışmalar yapıldığını söyledi.

Son 8 yılda işe yerleştirilen engelli sayısının 178 bin 577 olduğuna işaret eden Ayva, ''Bu, sorunların bittiği anlamına gelmiyor ama çok yol katedildi'' dedi. Engelli okulların sayısının artırıldığını, ancak çoğunun boş olduğunu ifade eden Ayva, vatandaşların engelli çocuklarını bu okullara göndermelerini istedi.

Lokman Ayva, belediyelerin, şehirleri özürlülerin yaşayabileceği hale getirmesi gerektiğini vurgulayarak, ''Özürlüleri Parlamento'ya getirecek miyiz, yoksa getirmeyecek miyiz? Bu da önemli. CHP, BDP ve MHP'nin de AK Parti gibi özürlü arkadaşları Meclis'e taşımalarını tavsiye ediyorum. Çünkü onlar da temsil etmek istiyor, onların boyunlarını bükük bırakmayalım'' diye konuştu.

Müzakerelerin ardından MHP ve CHP'nin önerileri reddedildi.

Bu arada, bazı milletvekilleri, amcasının kızı vefat eden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a baş sağlığı dileğinde bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön