Özyürek: "AKP'nin bu duruma düşmesi büyük talihsizlik"

Ankara - CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, AK Parti hakkında açılan kapatma davasını, "Siyasi partilerin kapatılmasını doğru bulmuyoruz. Ancak bir parti suç işlemişse, cumhuriyet başsavcısı da görevini yapmak durumunda. Bir iktidar partisinin, bu duruma düşmesi büyük talihsizlik" diye değerlendirdi.

Özyürek, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın, "Laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği" iddiasıyla AK Parti'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesinde açtığı davayı değerlendirdi.

Siyasi partilerin kapatılmasını doğru bulmadıklarını ifade eden Özyürek, ancak yürürlükteki yasalara göre, bir parti suç işlemişse, cumhuriyet başsavcısının da görevini yapmak durumunda olduğunu kaydetti. Özyürek, görevini yapan başsavcıyı suçlayarak işin içinden çıkmanın mümkün olmadığını belirterek, "Başsavcı, açık bir şekilde AKP'nin laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu iddiasıyla bu davayı açmaktadır" dedi.

Bir iktidar partisinin, Anayasanın temel ilkeleriyle çelişmesinin ve Cumhuriyet Başsavcısı'nın da bu çelişkiyi tespit etmesinin, Türkiye için bir talihsizlik olduğunu kaydeden Özyürek, sözlerini şöyle sürdürdü:"Biz milletvekili olarak, Anayasaya bağlı kalacağımıza yemin ettik, Anayasanın laiklik ilkesine bağlı kalacağımıza da yemin ettik. Onun için iktidar partisinin, bu duruma düşmesi büyük talihsizliktir. Umarım, iktidar partisi, bu davayı dikkate alarak, Anayasanın temel ilkelerine, başta laiklik olmak üzere bağlılığını veya Anayasanın bu ilkelerine karşı çıkma tavırlarını tekrar gözden geçirir.

Rejimi, Anayasayı zorluyorlar onun için de bu tip yaptırımlarla karşı karşıya geliyorlar. Rejimi zorlamamak lazım, Anayasanın temel ilkelerine bağlı kalmak lazım. Anayasal sistem AKP'yi iktidara getirmiştir. Bu anayasal sistemde, usule, hukuka uyarak değişiklik yapabilirsiniz ama temel ilkeleri, değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek ilkeleri zorlarsanız, ciddi sorunlar yaratır."

CHP'nin hukukçu milletvekillerinden Manisa Milletvekili Şahin Mengü ise AK Parti hakkında açılan kapatma davasına değinirken, Anayasa Mahkemesinin vereceği kararın siyasi değil, hukuki bir karar olacağını söyledi.

AA