HABER

Pakistan: NATO konvoyuna engel devam edecek

Pakistan Başbakanı Gilani, Nato konvoylarının Afganistan'a geçişine ilişkin engellemelerinin haftalar süreceğini söyledi.

Pakistan Başbakanı Yuzuf Rıza Gilani, Nato konvoylarının Afganistan'a geçişine ilişkin engellemelerinin haftalar süreceğini söyledi.

İslamabad, geçen ay Afganistan sınırındaki iki kontrol noktasında görev yapan 24 askerinin Amerikan hava saldırısında öldürülmesinin ardından konvoyların geçişini durdurmuştu.

Gilani, Pakistan hava sahasının Amerikan uçuşlarına kapanması olasılığını da dışlamadı.

Pakistan Başbakanı, Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari'nin de bir inme geçirdiği ve ordunun kendisini devirmeye çalıştığı iddialarını da yalanladı.

Gilani, Dubaie'de tedavi görmekte olan Zerdari'nin iki haftadan önce ülkeye dönemeyeceğini söyledi.

26 Kasım'da meydana gelen hava saldırısı Washington'la İslamabad arasında zaten sorunlu olan ilişkilerin daha da gerilmesine neden olmuştu.

BBC'nin sorularını yanıtlayan Gilani, Pakistan ve ABD'nin birbirlerine daha fazla güvenmeleri gerektiğini belirterek, ''Bir güven açığı olduğu doğru. İşbirliği yapıyoruz ama birbirimize güvenmiyoruz. İlişkilerimizi geliştirmemiz ve birbirimize daha fazla güvenmemiz gerekiğini düşünüyorum'' dedi.

NATO güçleri malzeme ihtiyaçlarının büyük bölümünü Karaçi limanına indirerek Hayber geçidinden Afganistan'a taşıyarak tedarik ediyor.

Sınır geçiş noktasında yüzlerce kamyonun krizin bitmesini bekledikleri bildiriliyor.

Pakistan Başbakanı, Devlet Başkanı Zerdari'nin bir istifa mektubu yazdığı iddiasını yalanlarken, ''Neden istifa etsin ki? Parlamentonun tamamının desteği arkasında'' dedi.

Gilani, Pakistan'daki Taliban güçleriyle hükümetin barış müzakereleri yürüttüğü iddialarını da yalanlarken, ''Ama silah bırakıp şiddeti reddeden herkesi kabul ederiz'' diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
KM'LERCE UZAKTAN GELİP MÜSLÜMALARI KATLEDEN'LERE ARTIK MÜSLÜMAN ÜLKELERİN HALKLARI MÜSADE VERMEMELİDİR.. YAHU KİM KİMİN HAKKINI KORUYOR. ÖLENLER HEP MÜSLÜMAN MİLLETİN MÜSLÜMAN ÇOCUKLARI. PAKİSTAN BİR AN ÖNCE EBUL ALA EL MEVDUDİNİN ÇİZDİĞİ YOLA DÖNMELİDİR.170 MİLYON MÜSLÜMAN HALKI HİNDİSTAN ZULMUNDEN KURTARMAK KOLAY OLAMADI GEÇMİŞTE. 8 MİLYONLUK GÖÇ HEYETİ, 3 MİLYON OLARAK ULAŞTI PAKİSTANA ZAMANINDA. GERİSİNİ KİM Mİ YEDİ İNGİLTERE. YORUM 1.7 MİLYAR MÜSLÜMANA YÖNELİKTİR.MYNET YAYINLAYINIZ.
Geri Dön