HABER

Pakistan: NATO konvoyuna engel devam edecek

Pakistan Başbakanı Gilani, Nato konvoylarının Afganistan'a geçişine ilişkin engellemelerinin haftalar süreceğini söyledi.

Pakistan Başbakanı Yuzuf Rıza Gilani, Nato konvoylarının Afganistan'a geçişine ilişkin engellemelerinin haftalar süreceğini söyledi.

İslamabad, geçen ay Afganistan sınırındaki iki kontrol noktasında görev yapan 24 askerinin Amerikan hava saldırısında öldürülmesinin ardından konvoyların geçişini durdurmuştu.

Gilani, Pakistan hava sahasının Amerikan uçuşlarına kapanması olasılığını da dışlamadı.

Pakistan Başbakanı, Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari'nin de bir inme geçirdiği ve ordunun kendisini devirmeye çalıştığı iddialarını da yalanladı.

Gilani, Dubaie'de tedavi görmekte olan Zerdari'nin iki haftadan önce ülkeye dönemeyeceğini söyledi.

26 Kasım'da meydana gelen hava saldırısı Washington'la İslamabad arasında zaten sorunlu olan ilişkilerin daha da gerilmesine neden olmuştu.

BBC'nin sorularını yanıtlayan Gilani, Pakistan ve ABD'nin birbirlerine daha fazla güvenmeleri gerektiğini belirterek, ''Bir güven açığı olduğu doğru. İşbirliği yapıyoruz ama birbirimize güvenmiyoruz. İlişkilerimizi geliştirmemiz ve birbirimize daha fazla güvenmemiz gerekiğini düşünüyorum'' dedi.

NATO güçleri malzeme ihtiyaçlarının büyük bölümünü Karaçi limanına indirerek Hayber geçidinden Afganistan'a taşıyarak tedarik ediyor.

Sınır geçiş noktasında yüzlerce kamyonun krizin bitmesini bekledikleri bildiriliyor.

Pakistan Başbakanı, Devlet Başkanı Zerdari'nin bir istifa mektubu yazdığı iddiasını yalanlarken, ''Neden istifa etsin ki? Parlamentonun tamamının desteği arkasında'' dedi.

Gilani, Pakistan'daki Taliban güçleriyle hükümetin barış müzakereleri yürüttüğü iddialarını da yalanlarken, ''Ama silah bırakıp şiddeti reddeden herkesi kabul ederiz'' diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler