HABER

"Pakistan'ın güçlü bir yönetime ihtiyacı var"

Pakistan Tahrik-i İnsaf Genel Başkanı İmran Han: - "Pakistan'ın ekonomiden dış politikaya, hukuktan düzene birçok sorunu, bu sorunlarının çözümü için de güçlü ve güvenilir bir yönetime ihtiyacı var. Sadece güçlü bir hükümet ülkeyi kurtarabilir. İnşallah tek başımıza ya da bazı koalisyon ortaklarıyla hükümeti kurucağız" - "Ancak şunu da açıkça ifade etmeliyim ki PPP ve PML-N ile bir koalisyon kurmayacağız. Bu partiler ülkeyi yağmaladı. Onlarla bir koalisyon kurmaktansa muhalefet sıralarında oturmayı tercih ederim"

AAMİR LATİF / BEHLÜL ÇETİNKAYA - Pakistan Tahrik-i İnsaf (Pakistan Adalet Hareketi - PTI) Genel Başkanı İmran Han, ülkesinin ekonomik ve siyasi sorunlarının çözülmesinin gerektiğini belirterek, "Pakistan'ın güçlü ve güvenilir bir yönetime ihtiyacı var." dedi.

Aynı zamanda Pakistan'da kriket sporunun önemli isimlerinden olan Han, 25 Temmuz'da yapılacak genel seçimlere ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Suikast sonucu hayatını kaybeden eski Başbakan Benazir Butto'nun Pakistan Halk Partisi (PPP) ve hapisteki eski Başbakan Navaz Şerif'in partisi Pakistan Müslüman Ligi-Navaz'ı (PML-N) isim vermeden eleştiren Han, "Statüko partileri, 70 yıldır halkı hayal kırıklığına uğratıyor." ifadelerini kullandı.

Han, "Birbirinin ardına ele geçirdikleri gücün tadını çıkardılar ancak teslim ederken hep güçlük yaşadılar. İşte bu nedenle halk artık yeni bir seçeneği şiddetle arzuluyor." diye konuştu.

Han ülkedeki gidişata ve projelerine ilişkin şunları söyledi:

"Pakistan'ın ekonomiden dış politikaya, hukuktan düzene birçok sorunu, bu sorunlarının çözümü için de güçlü ve güvenilir bir yönetime ihtiyacı var. Sadece güçlü bir hükümet ülkeyi kurtarabilir. İnşallah tek başımıza ya da bazı koalisyon ortaklarıyla hükümeti kurucağız. Ancak şunu da açıkça ifade etmeliyim ki PPP ve PML-N ile bir koalisyon kurmayacağız. Bu partiler ülkeyi yağmaladı. Onlarla bir koalisyon kurmaktansa muhalefet sıralarında oturmayı tercih ederim."

Han, PPP ve PML-N'in de aralarında bulunduğu bazı partilerin seçim çalışmalarının adil olmadığına yönelik eleştirilerine ise "Bu iki parti de yenileceğini anladı. Adaletsizlik üzerinden tartışma oluşturarak şimdiden yenilgilerine zemin hazırlıyorlar, ön alıyorlar." yanıtını verdi.

- Yolsuzlukla mücadele

Han, partisi hakkında "ordunun desteğiyle seçimi kazanacak" iddialarına da karşı çıktı.

Partisinin en önemli sloganının "yolsuzlukla mücadele" olduğunun ve bunun gençler başta olmak üzere ülkedeki birçok vatandaşı etkilediğinin altını çizen Han, "Yolsuzluk Pakistan'daki en önemli sorunlardan biri. Bizim bu soruna karşı verdiğimiz acımasızca mücadele sonucunda insanlar açıkça yolsuzluk hakkında konuşabiliyor." dedi.

Han, serveti ve nüfuzu nedeniyle yolsuzluklara karşı savaşamayacağı iddialarına ise "Bizim yolsuzluk karşısındaki ideolojik duruşumuzu değiştiremezler." sözleriyle yanıt verdi.

- Seçimlerin favorilerinden

Han'ın partisinin 25 Temmuz seçimlerinden zaferle çıkacağı tahmin edilirken, 2013-2018'de iktidarda bulunduğu Hayber Pahtunhva eyaletinde de çoğunluğu elde etmesi bekleniyor.

Ülkenin en büyük eyaleti olan ve PML-N'nin kalesi olan Pencap'ta ise PTI'nın başa baş bir yarış götüreceği tahmin ediliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön