HABER

Pamuk'a İsveç'ten büyük jest

STOCKHOLM (İHA) - Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen Türk yazar Orhan Pamuk, ödülünü almak üzere gittiği İsveç'te, metro istasyonlarına asılan, "Merhaba Sayın Orhan Pamuk" şeklindeki dev afişlerle karşılanacak. Nobel ödülü sahipleri arasında sadece Orhan Pamuk'a yönelik bu karşılama, yazara yönelik büyük bir jest olarak değerlendirildi.

İsveç, metro istasyonlarını Orhan Pamuk afişleriyle donattı. Nobel haftasına girildiği bu hafta başından itibaren Stockholm'deki metro istasyonlarına asılan dev afişlerde 'Merhaba Sayın Pamuk' diyerek Orhan Pamuk'a hoş geldin jesti hazırlandı.

Nobel haftası nedeniyle metro istasyonları duvarlarını süsleyen Orhan Pamuk afişlerinde, Pamuk İsveç'e adım atmadan önce, kitaplarını ve kendisini okurlarına tanıtma fırsatı elde etti.

Orhan Pamuk adına özel wep sayfası açılarak ABD başkanları için seçim kampanyalarında kullanılan 'Başkan' tanımı kullanıldı. İnternet alan adresi pazarlayan şirket, hafta boyunca İsveç'in bir edebiyat kralını karşılamaya hazırlandığını belirterek, Orhan Pamuk'u yüceltici ifadelerle selamlarken, 'se' ile biten alan adreslerinin reklamını yaptı.

Orhan Pamuk'un Nobel ödülü almasıyla ünlenen ismi internetteki web sayfasında ABD başkanlık seçimlerindeki üslupla 'Başkan' tanımlaması yapılarak, '... pamukbaskanlıga.se" adresi altında yerleştirildi. Orhan Pamuk Nobel ödülüyle ünlenen ismiyle beraber İsveç'ten pazar günü altın Nobel madalyasını ve yaklaşık 1 milyon Euro ödül çekinin yanı sıra sonu se ile biten wep sayfalarıyla da dönecek. Pamuk adına açılan web sayfalarında, Pamuk'un İsveç izlenimleri ve Nobel ödül törenindeki duygularını da yazması bekleniyor.

Öte yandan ödül töreninden sonra Pamuk'un kitaplarının satış patlaması yapması bekleniyor. İsveç'teki kitapçıların vitrinlerini süsleyen Pamuk'un kitaplarından oluşan Orhan Pamuk köşelerinde Noel süslemeleri dikkat çekiyor. Pamuk'un kitaplarının Noel hediyelerinde en fazla tercih edilen hediyeler arasında yer aldığı da kaydedildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön