HABER

'Papa, Türkiye'yi AB'de görme arzusunu belirtti'

Ankara (AA) - Papa 16. Benediktus'un Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede, "Medeniyetler ittifakı çerçevesinde Türkiye'yi Avrupa Birliği'nde görme arzusunu açıkça belirttiği, farklı din ve kültürlerin bir arada yaşayabileceğini göstermesi bakımından Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne olumlu katkıları olacağını düşündüğünü söylediği" bildirildi.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, bugün bir gazetede, "Erdoğan çarpıttı mı?" başlıklı haberde, Başbakanın, Papa 16. Benedikt ile görüşmesinin içeriğine ilişkin olarak yer alan haberin gerçeği yansıtmadığını kaydedildi. Açıklamada, şöyle denildi:

"Sayın Başbakanımız, görüşme sonrası yaptığı basın toplantısında bir soruya cevaben Papa 16. Benedikt'in Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği konusundaki destekleyici sözlerini özetle ifade etmiştir. Görüşmede Papa 16. Benedikt medeniyetler ittifakı çerçevesinde Türkiye'yi Avrupa Birliği'nde görme arzularını açıkça belirtmiş, farklı din ve kültürlerin bir arada yaşayabileceğini göstermesi bakımından Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne olumlu katkıları olacağını düşündüğünü söylemiştir. Papa 16. Benedikt'in diğer temaslarında da benzer vurgular yaptığı kayıtlara geçmiştir.

Bu itibarla yapılan değerlendirmelerde çelişki arama gayretinin maksadı anlaşılamamıştır."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön