HABER

Papandreu: "Ülkeyi iflastan kurtardık"

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, alınan ekonomik önlemler ile ülkenin kesin bir iflastan kurtarıldığını söyledi.

SELANİK (A.A) - Yunanistan'ın Selanik kentinde 75.'si düzenlenen Uluslararası Fuarın kapanışında basın toplantısı düzenleyen Papandreu, sorular üzerine, ülkedeki mali kriz ve yapılan ekonomik reformlar konularına değindi.

"Yönümüzü değiştirdik ve batmaktan kurtulduk" diyen Papandreu, yapılması gerekler için kararların alınmasının önemine dikkati çekerek, aksi takdirde ülkenin krizden çıkamamasına neden olunacağını vurguladı.

"Başarabiliriz" ifadesini kullanan Papandreu, ülkede reformların hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi halinde, yeni ekonomik önlemlere gereksinim duyulmayacağına dikkati çekti.

"Yeni önlemler yok" diyen Papandreu, basın - yayın organlarına da paniğe ve güvensizliğe yol açacak haberlere dikkat edilmesi çağrısında bulundu.

İzlenen gelir politikasında halen sorun yaşandığını belirten Papandreu, buna rağmen bütçe açığının daraltılması yönündeki hedeflerden uzaklaşılmadığını, yıl sonunda açığın yüzde 40 oranında daraltılmış olacağını kaydetti.

Papandreu, Yunan tahvillerindeki faiz oranı (spread) farkının azalacağına, piyasalardan olumlu etki görüleceğine dair inancını da dile getirdi.

Geçen ayların Yunanistan'ın sorunları ile mücadelede güçlü olduğunu ortaya koydukları değerlendirmesini yapan Papandreu, yabancıların ülkeye karşı güven duyduğunu ve bunun giderek arttığını vurguladı.

Borçların konsolide edilmesi yönündeki olası düşüncelerin yanlış olduğunun altını çizen Papandreu, böyle bir gelişmenin ekonomi açısından yıkıcı ve her hane için trajedi olacağı yorumunu yaptı.

Vergi uygulaması konusuna da değinen Papandreu, ülkenin iyi gidişatı için herkesin vergisini ödemesi gerektiğinin bilincinde olmanın şart olduğunu, vergilerin ödenmesi halinde hayata geçirilmiş olan önlemlerin olmayacağını ifade etti.

AB-IMF yardımı içerikli anlaşmaya da değinen Papandreu, anlaşmadaki sürenin 2013 olduğunu ancak, ülkede gerekli değişikliklerin hızla yapılmasıyla belki de bu tarihten önce bile anlaşmanın son bulabileceğini belirtti.

Anamuhalefet Yeni Demokrasi Partisi'ni (YDP) iktidar olduğu dönemde "Keyfi için büyük borçlar almakla" suçlayan Papandreu, o dönemin başbakanı Kostas Karamanlis'in ifadesine göre, bütçe açığının yüzde 6 olduğuna inanmakla yanlış yaptığı, yüzde 13 olmasını ise hiç beklemediği öz eleştirisinde bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön