HABER

Papa'nın ziyaretinin tartışması sürüyor

Papa'nın ziyaretinin tartışması sürüyor

Vatikan (AA)- Roma Katolik Kilisesinin ruhani lideri Papa 16. Benediktus'un 28 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında yaptığı Türkiye ziyareti tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Kimi yorumcular, 16. Benediktus'un 12 Eylülde Almanya'nın Regensburg kentinde, İslam dünyasında tepkilere neden oluşan konuşmada dile getirilen düşüncelerin üzerine, Türkiye ziyareti sırasında yapılan jestlerle sünger çekildiğini ileri sürerken, Vatikan yetkilileri Papanın çizgisinde herhangi bir değişiklik olmadığını belirterek, söz konusu yorumlara karşı çıkıyor.

Bologna Başpiskoposu Kardinal Carlo Caffara, bugün Corriere della Sera (Akşam Postası) gazetesinde tam sayfa olarak yayımlanan demecinde, Papanın Türkiye ziyaretinin doğru biçimde yorumlanması gerektiğini söyledi. Kardinal Caffara, "Bizler, ziyaretin başarısının Regensburg'un yalanlanması gibi yüksek bir bedelle sağlandığını söyleyen yorumcularla hemfikir değiliz. Regensburg ile İstanbul'u karşılaştırırsanız, ortada bir dürüstlük ve süreklilik olduğunu görürsünüz" dedi.

Kardinal Caffara, Regensburg'daki "ilahiyatçı papa" ile Türkiye'deki "yetenekli bir diplomat papa"nın birbirinden tümüyle farklı yaklaşım sergilediği biçimindeki değerlendirmelerin, "karikatürsel bir nitelik" dışında hiçbir anlam taşımadığını söyledi. Kardinal Caffara, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunu, Papanın Regensburg'da yaptığı konuşma ile Diyanet İşleri Başkanlığı ve Ankara'daki diplomatik temsilcilere hitaben yaptığı konuşmaları karşılaştırmak suretiyle de gösterebilirim. Her üç konuşmada da ana tema aynıdır: Halklar arasında diyaloğun, dolayısıyla barışın tesisi, kendini salt dinsel boyuta hapsetmemiş bir akıl ve de mantıklı yaklaşımlarla bağdaşmayacak tarzda metotlarla başkalarına zorla dayatılmayan bir din sayesinde mümkün olabilir."

Papanın Türkiye seyahatini başarılı biçimde neticelendiğine işaret eden Caffara, "Papanın bizzat kendisinin de öngördüğü zorluklara karşın, seyahat mükemmel bir neticeyi beraberinde getirmiştir. Türkiye, İslam dünyasında eşsiz bir örnek konumundadır: Müslüman toplum, anayasal temelde laik bir devletle örgütlenmiştir. Orada da, 16. Benediktus'un göğüslemek durumunda olduğu meydan okumalardan biri açıkça gündemdedir: Dinsel inancın kamusal önemi" diye konuştu.

Caffara, "dinler arası diyalog sadece Yahudilikle mümkündür. İslam ile ancak makuliyet ve eğitim düzlemlerinde görüşebiliriz. Batının kimliğini savunmakla yükümlüyüz" dedi.

"Aynı temele, aynı ahlak anlayışına göre yaşamıyoruz. Hayatın temel sorularına ilişkin farklı yanıtlar veriyoruz" diyen Caffara, "Önerdiğimiz kimlik bu mudur? Eğer gerçekten böyleyse, giderek yoksullaşıyoruz demektir. 16. Benediktus'un, tümüyle dünyevileşmiş bir Batının din duygusunun halen varlığını koruduğu kültürlerle diyalog yeteneğinden de yoksun olacağını söylemesinin nedeni budur. Batı haricinde, Uzak Doğu'dan İslam'a kadar diğer tüm toplumlarda din duygusu varlığını korumaktadır" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler