HABER

Papa'ya "700 sayfalık taciz" raporu

İrlanda hükümetince görevlendirilen bir komisyonun hazırladığı, 26 Kasımda Adalet Bakanı Dermot Ahern tarafından kamuoyuna açıklanan rapor, 1975-2004 arası dönemi kapsıyor.

DUBLIN (A.A) - Roma Katolik Kilisesinin İrlanda ve Kuzey İrlanda'daki en yüksek yetkilisi Armagh Başpiskoposu Kardinal Sean Brady, Dublin Başpiskoposu Diarmuid Martin ile, "geçmişte bazı rahiplerin çocuklara cinsel tacizde bulunduğunu ve bu yöndeki şikayetlerin Dublin'deki din otoritelerince örtbas edildiğini" ortaya koyan raporu görüşmek üzere Papa 16. Benediktus'u ziyaret edecek.

Kardinal Brady, devlet televizyonu RTE'ye verdiği demeçte, açıklandığı günden bu yana İrlanda'da tartışmalara neden olan raporla ilgili "sorumluluk alma ve harekete geçme zamanının geldiğini" belirterek, Başpiskopos Martin'e haftaya yapacağı Vatikan ziyaretinde eşlik edeceğini açıkladı.

Kilisenin bu konuda bazı önlemler alacağına işaret eden Brady, raporda adı geçen ve hakkındaki iddialar nedeniyle görevi bırakması istenen Piskopos Donal Murray'ın "en doğru şeyi yapacağından emin olduğunu" söyledi.

Raporda, geçmişte Dublin Başpiskoposluğunda da görev yapmış olan Murray'ın, taciz olaylarını görmezden gelen din adamları arasında olduğu savunuluyor.

-700 SAYFADA TACİZ-

İrlanda hükümetince görevlendirilen bir komisyonun hazırladığı, 26 Kasımda Adalet Bakanı Dermot Ahern tarafından kamuoyuna açıklanan rapor, 1975-2004 arası dönemi kapsıyor.

Raporda, "rahiplerin büyük çoğunluğunun çocukların maruz bırakıldığı kötü muameleye göz yumduğu, çocukların iyiliğinin, kilisenin itibarının korunmasına dair endişelerin gerisinde kaldığı, kilisenin yapısı ve kuralları kadar, devletin kiliseyle ilgili meseleleri, yasaların kapsamı dışında tutmasının da bu tür olayların gizli kalmasını kolaylaştırdığı" ifade ediliyor.

"Dublin Başpiskoposluğunun 1995'e kadar, taciz şikayetlerini sivil otoritelere bildirmediğine" işaret edilen raporda, incelenen dönemlerde görev yapan tüm başpiskoposların bu şikayetlerden haberdar olduğu vurgulanıyor.

Tacizle suçlanan 46 rahibe yönelik 320 şikayetin incelendiği ve 700 sayfayı geçen raporda, İrlanda polisi de cinsel taciz şikayetlerini görmezden gelmek ve olayları soruşturmak yerine din otoritelerine bildirmekle itham ediliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön