HABER

Papa'ya "Türkiye'ye gelme" çağrısı

Papa'ya "Türkiye'ye gelme" çağrısı

Saadet Partisi (SP), 28 Kasım'da Türkiye'ye gelecek olan Papa 16. Benedict'in ziyaretini protesto amacıyla Çağlayan Meydanı'nda 15 bin kişinin katılımıyla bir miting düzenledi. Mitinge katılanlardan bazıları İsrail ve ABD bayraklarını ateşe verdi, bayrakların üzerine bastı. Mitinge katılanlar İstanbul'un Müslümansız kalmaması için dua etti. Bazıları Arapça yazılar olan kafalarına taktıkları yeşil bandana ve taşıdıkları bayrakları bırakmak şartıyla meydana alındı. Üzerinde "Zincirler kırılsın Ayasofya açılsın", "Ayasofya bizimdir" yazılı pankartlar taşındı.

SP Genel Başkanı Recai Kutan ve eski başbakanlardan Necmettin Erbakan da Papa'ya "Türkiye'ye gelme" çağrısında bulundu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Adalet eski Bakanı Şevket Kazan ve parti yöneticilerinin katıldığı mitingde, Papa aleyhine sloganlar atıldı. İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan mitingde, küçük bir çocuk şiir okudu. Şiirin okunmasının ardından duygulanan vatandaşlar, gözyaşlarına boğuldu.

SP tarafından düzenlenen miting için geniş güvenlik önlemleri alındı. Aralarında çevik kuvvet ekiplerinin de bulunduğu polisler belirli noktalarda arama noktaları oluştururken, bazı yol ve caddeler trafiğe kapatıldı. Polis helikopterleri mitingi havadan izledi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, yaptığı konuşmada, "Türkiye'ye gelecek olan Papa, Müslümanları rencide edici bir şekilde konuşmuştur. Bu medeniyet dışı saldırı, İslam ve Müslümanlara karşı ilk Haçlı Seferi'nden beri beslenen kin ve nefretin bir uzantısıdır. Bu duyguları paylaşmak üzere bu mitingi düzenledik" dedi.
20. yüzyılın son çeyreğinden beri İslam'ın dünya gündeminin ön sıralarına yerleştiğini belirten Kutan, şöyle konuştu: "Papa'nın konuşması bir tahriktir. Münferit bir olay olarak kabul edilemez. Bu küstahça açıklamaların ve insanlık dışı uygulamaların İslam ülkelerini yönetenlerin başlıca bizim yöneticilerimiz olmak üzere gerçekleri görmelerini ümit etmekteyim. Hz. Muhammed'e terörist diyecek kadar cahil olan Papa'ya o mübarek elçinin ümmeti olmanın gereği olarak 'Seni burada görmek istemiyoruz' demek için buradayız. Müslümanlardan özür dile. Özellikle Ayasofya'da ayin yapma isteği kabul edilemez. Bu bir saygısızlıktır. Ayasofya'nın tasfiyesinde ruha da uygun düşecek tarzda cami olarak ibadete açılması, Papa denilen zata verilecek en anlamlı cevaptır"

Konuşmasının ardından Kutan kalabalığa, "Papa gelsin mi?" diye sordu. Meydanda toplanan 15 bin kişi bir ağızdan "Hayır" cevabını verdi.
Kutan, daha sonra "Bize güç ver cihat meydanını pehlivansız bırakma" diyerek kalabalıkla birlikte dua etti.

Bu sırada kalabalığın arka sırasında bulunan bir gurup İsrail ve ABD bayrağını ateşe verdi. Slogan atan gurup ateşe verdikleri bayrakları çiğnedi. Mitinge çocuklarıyla katılan bazı kadınlar ilginç görüntüler oluştururken, bazı kadınlar "Papa'nın Türkiye gelmesini istemiyoruz" diyerek gözyaşlarına boğuldu.

Recai Kutan'ın konuşmasının ardından eski başkanlardan Necmettin Erbakan, meydana kurulan barkovizyondan kalabalığa seslendi. "Hepiniz burada tüm İslam aleminin sesini duyurmak için toplandınız" diyen Erbakan, Papa'nın Katoliklerin dini lideri olarak İslamiyet'e yaptığı saldırının bir bedbahtlık olduğunu söyledi. Bu nedenle "Papa gelmesin" dediklerini anlatan Erbakan, şöyle konuştu: "Papa Türkiye'ye kardeşlik ve barış için gelmiyor. Ayasofya'ya giderek İstanbul'un fethini inkar etmek istiyor. Bunun için gelmesin diyoruz. Zaten biz Papa'ya gelme demiyoruz. Onu muhatap almıyoruz."

Erbakan, herkese ayağa kalmasını ve baş parmağını havaya kaldırmasını söyleyerek, meydanda toplanan kalabalıkla Milli Görüş yemini yaptı.
Erbakan'ın konuşmasının ardından miting sona erdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön