HABER

"Paralı askerlik yok"

"Paralı askerlik yok"

ANKARA (İHA) - Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ASAL Teşkilatı'nın web tabanlı online çalışan merkezi bir yapıya kavuşturulması için çalışma başlattıklarını ve bu çalışmanın yıl sonuna kadar tamamlanacağı söyledi. 2008 yılında uygulamaya geçecek sistem sonrasında vatandaşlar evlerinden ve işyerlerinden internet aracılığıyla askerlik şubesine gitmeden askerlik işlemlerini tamamlama imkanına kavuşacak.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 2007 yılı bütçe görüşmeleri sürüyor. Milli Savunma Bakanlığı'nın bütçesinin ele alındığı komisyonda, bütçesinin sunumunu yapan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, 2008 yılından itibaren askerlik işlemlerinin evden, internet üzerinden yapılabileceğini söyledi. Bakan Gönül, ASAL Teşkilatı'nın web tabanlı online çalışan merkezi bir yapıya kavuşturulması için çalışma başlattıklarını ve bu çalışmanın yıl sonuna kadar tamamlanacağı açıkladı. 2008 yılında uygulamaya geçecek sistem sonrasında vatandaşlar, evlerinden ve işyerlerinden internet aracılığıyla askerlik şubesine gitmeden askerlik işlemlerini tamamlama imkanına kavuşacak.

Milli Savunma Bakanlığı'nın 2007 yılı bütçesine göre araçların yenilenmesi ve lojmanların bakım ve onarımı için 11 milyon 33 bin YTL para ayrıldı. Bakan Gönül, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) caydırıcılık gücünü idame ettirmesinin büyük bir önem taşıdığına dikkat çekerek, bütçeden 13 milyar 52.4 milyon YTL'lik pay ayrılmasını talep etti.

Sovyetler Birliği'nin dağılması, Berlin Duvarı'nın yıkılması ve soğuk savaş döneminin sona ermesinin ardından ABD'de meydana gelen 11 Eylül saldırılarının uluslararası ilişkilerin seyrini değiştirdiğini belirten Gönül, "Bu belirsizlik ortamının bir süre daha devam edeceği değerlendirilmektedir. Günümüz güvenlik ortamının en önemli tehdit algılamalarından birisini, son derece organize bir yapıya sahip terörist örgütler oluşturmaktadır" dedi.

2005 yılında yapılan 12 bin 411 ihaleden 63 adedi için Kamu İhale Kurumu'na (KİK) şikayet başvurusunda bulunulduğunu belirten Gönül, şikayetler sonrası 3 adet ihalenin iptal edildiğini açıkladı. 2006 yılında 3 bin 338 ihale yapıldığını ve 36 ihale için şikayet başvurusunda bulunulduğunu belirten Gönül, bu şikayetler sonrasında 1 ihalenin iptal edildiğini kaydetti.

Gönül, "Bu rakamlardan da anlaşılacağı gibi yapılan ihaleler son derece açık, şeffaf ve mevzuata uygun olarak yapılmaktadır" diye konuştu.

"PARALI ASKERLİK YOK"

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda konuşan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, paralı askerlik konusunun gündemde olmadığını söyledi.

Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerinin soru ve eleştirilerini cevaplandıran Bakan Gönül, gündemde paralı askerlik konusunun bulunmadığını söyledi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın 'Benim görev sürem boyunca böyle bir konu gündeme gelmeyecektir' açıklamasında bulunduğuna dikkat çeken Gönül, "Bu konu 1110 sayılı kanunun 10. maddesinde düzenlenmiştir. Genelkurmay Başkanlığı talep ederse bu madde işletilebilir" dedi.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler