HABER

Paris'te "Anadolu'dan esintiler" sergisi

PARİS (İHA) - Paris'teki BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'nun merkezinde, 45 Türk ressamın eserleri "Anadolu Esintileri" isimli sergide sanatseverlerle buluştu. Türkiye'nin UNESCO Daimi Temsilciliği ile UNESCO Kültür Dairesi'nin işbirliği ve Paris'teki Anadolu Kültür Merkezi ile Ankara Anadolu Lions Kulübü'nün katkılarıyla gerçekleşen resim sergisi, 12 Şubat tarihine kadar açık kalacak.

UNESCO'da açılan 45 Türk ressamın eserlerinin yer aldığı serginin açılış törenine, UNESCO'ya üye ülkelerin daimi temsilcileri ile diplomatik misyon şefleri katılırken, serginin açılış konuşmasını UNESCO Genel Müdür Yardımcısı ve Kültür Dairesi Başkanı Münir Boşnaki yaptı. Resim sergisiyle ilgili olarak Türkiye'den özel olarak gelen Ankara Anadolu Lions Kulübü Başkanı Mustafa Ateş ile bazı üyeleri de açılışta hazır bulundu. Ayrıca, serginin açılışı dolayısıyla konuşmacılara ve Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Osman Korutürk'e de günün anlam ve önemi dolayısıyla birer plaket verildi.

UNESCO Genel Müdür Yardımcısı Münir Boşnaki, serginin açış konuşmasında sergide yer alan eserlerden ve Türk ressamlardan övgüyle söz etti ve organizasyonun düzenlenmesine katkıda bulunan kurum ve kuruluşları kutladı. Boşnaki'den sonra söz alan Türkiye'nin UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Numan Hazar, sergide yer alan eserlerin, "Anadolu Esintileri"nin birer parçasını simgelediğini, Anadolu'da yaşanan medeniyetleri de hatırlattığını ifade etti.

Ankara Anadolu Lions Klubü Başkanı Mustafa Ateş yaptığı konuşmada, "45 Türk ressamın eserlerinin sergilendiği bu sergi, ülkemizin laik, demokrat, aydınlık yüzünün çeşitli enstrümanlarla tanıtıldığı kültürel bir etkinliktir. Ülkemizin çok ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz şu günlerde, bu etkinliğin Paris gibi insanlığın uygarlaşma tarihinde çok önemli bir yere sahip, 'Aydınlanma Ateşinin' yükseldiği yerde yapılmış olmasının önemi büyüktür. Ülkemiz adına birçok olumsuzlukların geliştiği şu günlerde, burada açılmış olan sergiye yaptığımız katkıyla, ülkemiz adına bir şeyler yapmanın mutluluğunu duymaktayız" dedi.

Paris Anadolu Kültür Merkezi Müdiresi Françoise Önger, sergiye katkıda bulunanlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, sergide yer alan 45 Türk sanatçının eserlerinin çoğunun Anadolu medeniyetlerini simgelediğini dile getirdi. Sergilenen eserlerin Türk halkının toplumsal yaşamından kesitler olduğunu vurgulayan Françoise Önger, uygarlaşmaya doğru uzanan süreçte Anadolu'nun aydınlanma ateşinin yükseldiği yer olduğunu söyledi.

Konuşmacıların takdimini yapan Paris Anadolu Kültür Merkezi Başkanı Dr. Fıtrat Demir Önger, sergilenen eserlerde sevgi, dostluk ve barış mesajları verildiğini ifade ederek, serginin 12 Şubat 2006 tarihinden 16 Mart 2006 tarihine kadar Paris Anadolu Kültür Merkezi'nde sergileneceğini, daha sonra Fransa'nın değişik kentlerinde aynı şekilde sergilenmesinin düşünüldüğünü belirtti.

Türk ressamların eserlerinden oluşan sergiyi ressamlarla birlikte gezen Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Osman Korutürk, serginin Türkiye'yi tanıtmak için güzel bir fırsat olduğunu vurgulayarak, her eserin ayrı bir önem arz ettiğini dile getirdi. Böyle güzel bir sergiyi düzenleyenleri kutlamak gerektiğini ifade eden Büyükelçi Korutürk, "Bu kadar kalabalık bir sanatçı grubunun eserlerini bir arada görme fırsatı her zaman ele geçmez" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler