Paris'te, İzmir için karar anı 18.30'da

İzmir ile İtalya'nın Milano kenti arasındaki EXPO 2015 yarışında sona gelindi. EXPO'ları düzenleyen Uluslararası Sergiler Bürosu'nun (BIE) merkezi Paris'teki genel kurul toplantısında bugün yapılacak oylamada, EXPO 2015'e kimin ev sahipliği yapacağı belli olacak. BIE delegelerinin kararı, TSİ 18.30'da açıklanacak.

'de EXPO şöleni

Dünyanın en büyük organizasyonlarından birisi olarak gösterilen EXPO'yu kazanmak için hükümetinden, yerel yönetimine, sivil toplum kuruluşlarından vatandaşlara kadar herkesin tek yürek olduğu İzmir, heyecanla akşam saatlerinde gelecek müjdeli haberi bekliyor.

'de EXPO şöleni

Heyecanlı bekleyiş ise, 31 Mart'ta Türkiye saatiyle 15.30'da, nefeslerin tutulmasıyla başlayacak. Paris Porte Maillot'daki Palais des Congres yani Kongreler Sarayı'nın Amphitheatre Bleu (Mavi Amfitiyatro) salonlarındaki BIE Genel Kurulu'nda, önce diğer aday İtalya'nın Milano kenti delegeleri, 'Gezegende Herkesin Doyurulması, Yaşam İçin Enerji' temalı, 30 dakikalık sunumlarını yapacak.

ELEKTRONİK OYLAMA İLE BELLİ OLACAK

Ardından sıra İzmir'e gelecek. Saat 16.15'ten itibaren, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de konuşacağı 'Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni Yollar - Herkese Sağlık' temalı tanıtımla, son kozlar oynananacak.

'de EXPO şöleni

Ardından elektronik oylamaya geçilecek. Türkiye saatiyle 17.00 sıralarında belli olması beklenen kazanan kent, saat 18.30'da basın toplantısıyla açıklanacak. Basın toplantısına kazanan ülkenin temsilcisi ile BİE Başkanı katılacak. Kazanan ülke daha sonra TSİ 21.00'de davetlilere ve delegelere, Place du Marechal de Lattre de Tassigny'deki 'Pavillon Dauphine' salonlarında bir resepsiyon verecek. 98 üyeli Uluslararasi Sergiler Bürosu üyesi Türkiye, 1985'te, kısa adı BİE olan bu büronun yönetim krulu üyesi oldu.

İZMİR'DEN PARİS'E NAKLEN KONSER

Aynı saatlerde İzmir'de ise bambaşka bir heyecan yaşanacak. Gündoğdu Meydanı'nda Sertap Erener ve Kıraç, şarkılarıyla binlerce İzmirliyi coşturacak.

'de EXPO şöleni

Buradaki görüntüler, BIE Genel Kurulu'nun yapıldığı kongre merkezine ulaştırılacak. Eğer mutlu haber gelirse, İzmir tarihinde görmediği kutlamalara sahne olacak, havai fişek gösterileri yapılacak. Son bir ayı neredeyse Paris'te geçiren Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, EXPO 2015 İzmir Yürütme ve Yönlendirme Kurulu üyeleri, genel sekreterlik çalışanlarının moralleri oldukça yüksek. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Yürütme Kurulu üyeleri ve fahri konsoloslarla birlikte 5 gündür Paris'te bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, lobi ve kulis faaliyetlerini son dakikaya kadar sürdüreceklerini söyledi. BIE üyesi delegelerden olumlu mesajlar aldıklarını belirten, Paris'te özellikle son bir haftadır yoğun lobi çalışmalarında bulunan heyet, İzmir'e şu mesajı veriyor: "Ümitliyiz. EXPO İzmir'in olacak."