HABER

Parkinson hastalarında zihin-beden ilişkisi

Parkinson hastalarıyla yürütülen 12 aylık hayat kalitesi çalışması sürpriz sonuçlar ortaya çıkardı. Beyinlerine insan nöronu nakledildiğini sanan ancak gerçekte nakledilmeyen parkinson hastalarının bir yıl sonra hayat kalitelerinin yükseldiği görüldü.

Parkinson hastalarında zihin-beden ilişkisi

University of College of Education'dan Dr. Cynthia McRae'ninin çalışması çift-kör Parkinson cerrahisi deneyine katılan hastalar arasında anlamlı ve etkili bir zihin-beden bağı gösterdiğini ortaya koydu. Parkinson hastalarına nakledilen insan kaynaklı embriyonik dopamin nöronlarının etkinliğinin araştırıldığı çalışmaya 40 parkinson hastası katıldı.

GÖZLEME 12 AY BOYUNCA DEVAM EDİLDİ

Rastgele yöntemle iki gruba ayrılan hastaların yarısına gerçekten nakil yapıldı. Diğer yarısına ise nakil yapıldığı düşüncesi veren bir uygulama yapıldı. Dr. McRea, söz konusu işlemden 12 ay boyunca izlenen hastalarda 'plasebo etkisi'nin kayda değer olduğu saptadı. Uzmanlar, çalışmanın gerçek cerrahi nakil işlemine tabi tutulan hastalarda da psikoljik desteğin önemini ortaya koyduğunu belirtiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler