HABER

Parlamenterler Paris'ten umutsuz döndü

PARİS (İHA) - Fransız Sosyalist Parti'nin girişimiyle 12 Ekim'de Fransa Ulusal Meclisi'nde oylanacak olan inkar yasası için lobi yapmaya gelen TBMM heyetinden Mehmet Dülger, Onur Öymen, Şükrü Elekdağ ve Musa Sıvacıoğlu, Fransız yetkililerle yaptıkları temaslardan umutsuz döndü.

Fransa Ulusal Meclisi'nde oylanacak olan inkar yasasına karşı lobi faaliyetlerinde bulunmak üzere Paris'e gelen TBBM heyeti, umutsuz döndü. Mehmet Dülger, Onur Öymen, Şükrü Elekdağ ve Musa Sıvacıoğlu'ndan oluşan heyet, Fransız yetkililerle yapılan görüşmelerden olumlu bir sonuç alınamadığı izlenimi uyandırdı. Türkiye dönüşü öncesi Paris Büyükelçiliği'nde düzenledikleri basın toplantısında, inkar yasasının büyük ihtimalle meclisten geçeceği izlenimini edindiklerini belirten heyet üyelerinden AKP milletvekili ve Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger, "Fransa'da da esmekte olan sis perdesi, Türkiye'de olacak tepkileri engelliyor. Türkiye, Ermenistan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke oldu.

Seçim gibi çok kısa vadeli işlerle Ermeni konusunu karıştırmamak gerekiyor çünkü teklif yasalaşırsa, ilişkileri bir çok kuşak için kesin olarak bozacaktır" ifadelerini kullandı. CHP Milletvekili ve Emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ ise "Fransızlara, Soykırımın tanınması için bir yetkili mahkemenin bu nitelemeyi yapması gerektiğini anlattık. Fransa, bu konuda kendini mahkeme yerine koyuyor. Tarih çarpıtılıyor. Aslında Ermenistan Devlet Başkanı Koçaryan da, Türkiye Ermenistan ilişkileri sarsılmasın diye bu yasanın çıkmasını istemiyor. Ama Fransa Sosyalistler Fransa'daki Ermeni oyu hesabına dayandırdıkları bu girişimleriyle Fransa'ya ve iki ülkeye büyük kötülük yapmış olacaklar. Bundan çok büyük zarar görürler. Zira burada yaşayan 380 bin Türk, atalarının Ermeni katili olmadığını söyleyemeyecekler" dedi.

CHP milletvekili ve Avrupa Karma Parlamenterler Meclisi üyesi emekli Büyükelçi Onur Öymen, Biz Fransa'nın dostu olarak buraya geldik. Böyle bir yasa çıkarsa bundan sonraki bütün kuşakları etkiler. Fransa'nın son dostları olmak istemiyoruz. Ben Fransızların tutumunu anlayamıyorum. Chirac yakın zamana kadar Türkiye dostuydu. Görüşmelerden edindiğim izlenimlerime göre, durum bu sefer çok ciddi, onun için çok endişeliyiz. Chirac'ın açıklamalarından hemen sonra Başbakan Erdoğan'ın derhal cevap vermesi gerekirdi. Niçin suskun kaldık anlamış değilim?" ifadelerini kullandı. AKP Milletvekili Musa Sıvacıoğlu, Fransız Sosyalistlerin bu tutumu, iki yüzlülük. Bugün Azerbaycan topraklarının bir kısmı Ermeni işgalinde, Azeriler kendi topraklarında sürgün hayatı yaşıyorlar. Bunları düşünmeyen Fransızlar, yıllar evvel olduğuna ilişkin hiçbir mahkeme kararı bile bulunmayan sözde Soykırım iddiasını, meclislerinde yasallaştırdıkları yetmiyormuş gibi şimdi de sözde soykırımı inkar edeni mahkum etmeyi düşünüyor. Nerde kaldı ifade özgürlüğü?" dedi.

Öte yandan TBMM heyeti, sosyalistlerle görüşemediklerini, sadece Sosyalist eski Kültür Bakanı Jack Lang ile bir araya geldiklerini ve onun da 2001'de çıkan yasaya evet demiştim ama bu sefer hayır oyu vereceğim şeklinde konuştuğunu açıkladı. Heyet, Meclis Başkanı Jean Louis Debre'nin de inkar yasasına karşı olduğunu söylediğini ve aslında Ermeni Devlet Başkanı Koçaryan'ın da bu yasaya taraf olmadığını söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön