"Part-tıme hizmetle kendimizi kandırmayalım"

ANKARA (ANKA)- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hekimlerin tam gün çalışmasına muhalefet edenlerin olduğunu belirterek, "Artık bizi anlamaları gerekiyor. Biz halkımızı seviyorsak, bizler halkımıza hizmet yarışında varsak, bu millet bizleri ve tıp mensuplarını bu okullarında okutup yetiştirmişse bizler de halkımıza hizmette part-time hizmetle kendimizi aldatmayalım. Full-time hizmet... Çalışacağız halkımıza tam gün hizmetimizi vereceğiz" dedi.

Başbakan Erdoğan, Sağlık Bakanlığı tarafından alınan ambulansların hizmete girmesi dolayısıyla düzenlenen törene katıldı. Erdoğan, Bilkent Otel'de düzenlenen tören öncesinde otelin bahçesinde kurulan çadır hastanede incelemelerde bulundu.

Törende bir konuşma yapan Erdoğan, 2002 yılından bu yana ekonomideki gelişmelerden örnekler vererek, "Nereden nereye geldiğimizi unutmamalıyız. Unutmamalıyız ki bulunduğumuz noktada gerçekçi hedefler belirleyelim" dedi. Sağlık alanında da Türkiye'de 5 yıldır önemli değişimlerin yaşandığına işaret eden Erdoğan, "Biz yola çıkarken, Türkiye'yi 4 ana sütun üzerinde yükselteceğimizi söyledik. Birinci sıraya eğitimi, hemen arkasına sağlığı koyduk. Emniyet ve adalet de var. Değişimin ve dönüşümün en önemli ayağını sağlık oluşturuyor" diye konuştu.

-"YA RÜŞVET VERECEKTİN YA DAYILAR BULACAKTIN"-

Başbakan Erdoğan, 5-6 yıl öncesine sağlık hizmeti alabilmenin ciddi bir sorun olduğunu belirterek, "Çarpık uygulamalar insanımızı bunaltıyordu. Milli Eğitim'in, PTT'nin, sağlık kuruluşu vardı, ama sağlıklı hizmete gelince sağlıklı hizmet verilmiyordu. Sağlıklı hizmet almak için ya rüşvet vereceksin ya da dayılar bulacaksın. Yoksa sağlıklı bir hizmet alamıyordun. Ama artık bu devran gerilerde kaldı. Sorun değil çözüm, dert değil derman üreten bir sistem çıkardık. Dağınıklığa son verdik" diye konuştu. Sağlıkta tek taban, tek çatı dönemini başlattıklarını ifade eden Erdoğan, "Daha düne kadar sadece 150 hastaneden hizmet almaya çalışan 30 milyondan fazla SSK'lıya, kamuya ait tüm sağlık sistemlerinden, sağlık tesislerinden faydalanma imkanı getirdik" dedi.

Erdoğan, hastanelerde yaşanan ilaç sıkıntısına da değinerek, ilaç alabilmek için sabahın köründe yola düşen hastaların artık ilaçları rahatça temin edebildiğini söyleyedi. Kendisinin de SSK hastanesine giderek sorunları yerinde gördüğünü söyleyen Erdoğan, "Sosyal devlet böyle olur mu? Hani Anayasamızda, Türkiye Cumhuriyet Devleti, demokratik laik, sosyal bir hukuk devleti diyorduk. Eğer sosyal bir hukuk devletiysek, biz, vatandaşlarımızın bu ihtiyacını gidermek zorundaydık" dedi.

Yılar önce geçirdiği trafik kazasını örnek veren Erdoğan, önce kendilerini Düzce'den Bolu'ya götürecek bir ambulans bulamadıklarını, "kan revan içinde" Bolu'da bir hastaneye götürüldüklerinde gittiklerinde ise SSK'lı oldukları gerekçesiyle hastaneye alınmadıklarını söyledi. Erdoğan, "Biz insan odaklı bir sistemi sağlıkta oturttuk. Şimdi hiçbir hastane, kapısından, benim vatandaşımı döndürme hakkına sahip değildir. Alacak, ilk müdahalesini yapacak, ondan sonra gereği neyse ona müracaat edecek" diye konuştu.

-"BİZE 'SADAKA DAĞITIYORSUNUZ' DİYORLAR"-

Yeşil kartlı vatandaşların da sağlık hizmetlerinden faydalandığına işaret eden Erdoğan, şöyle konuştu:
"Ama bundan dolayı biz eleştiri alıyoruz. Ama bizi eleştirenler var. Niye, ‘Sadaka dağıtıyorsunuz' diyorlar. Kardeşim, sadaka dağıtılanları bizim iktidarımız dönemimizde mi gördünüz. Biz böyle bir ülke devraldık ama bunların sayısı hızla azalıyor. Yakında bu kartları tamamen kaldırmaya doğru gidiyoruz. Bunu da başaracağız."

-"REHİN ALANI MESLEKTEN İHRAÇ EDERİZ"-

Erdoğan, hastanelerde rehin alma döneminin de sona erdiğini ifade ederek, "Hastanelerde ücretini ödeyemeyen vatandaşlarımızın rehin alındığı günleri hatırlayın. Böyle bir insanlık dışı uygulama bu dönemde bitmiştir. Varsa bizi haberdar edin. Olduğu anda biz, oranın tüm yetkililerini, kesinlikle orada barındırmaz, meslekten ihracına varıncaya kadar her türlü adımı atarız."

-"PART-TIME DEĞİL FULL-TIME HİZMET"-

Tam gün çalışma saatine muhalefet edenlerin olduğunu söyleyen Erdoğan şöyle konuştu:
"Artık bizi anlamaları gerekiyor. Biz halkımızı seviyorsak, bizler halkımıza hizmet yarışında varsak, bu millet bizleri ve tıp mensuplarını bu okullarında okutup yetiştirmişse bizler de halkımıza hizmette part-time hizmetle kendimizi aldatmayalım. Full-time hizmet... Çalışacağız halkımıza tam gün hizmetimizi vereceğiz. Bizler bu acıları yaşadık. Halkımıza aynı acıları yaşatmayacağız. Hastanelerde belli saatlerden sonra doktor bulamadığımız, doktor yerine hasta bakıcı ile karşılaştığımız günler oldu, bunlar yaşadık."

-"BAKANI GECE 01.30'DA KALDIRDIM"-

Başbakan Erdoğan, bu tür yayınlar gördüğü zaman hemen Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ı aradığını söyleyerek, "Filan yerde doktor bey kendi odasında dedikodu yapıyor, öbür taraftan hastabakıcı hastayı almış bağırtarak, çağırtarak tedavi ediyor. Bakan Bey'i gece 1.30'da yataktan kaldırdık. Mesele ne biliyor musunuz? Eğer değerler noktasında dünyanızda insana olan sevgi yerini kaplamışsa siz gece nöbetinde uyuyamazsınız. Bizim eksiklerimiz varsa onu da giderin. Çalışma saatlerini ona göre ayarlayın." (ANKA)