HABER

"Parti yönetimi CHP'ye muhalefet ediyor"

ANKARA (ANKA) – CHP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi (MYK) Güldal Okuducu, parti yönetimini CHP'ye karşı muhalefet yapmakla suçladı.

22 Temmuz seçimlerinin ardından, CHP içinde başlayan yönetim muhalefet kavgasının ardından Kadın Kolları Başkanlığı görevinden alınan Güldal Okuducu, yönetimi eleştirdi. Kurultay sürecine ilişkin ANKA'nın sorularını yanıtlayan Okuducu, CHP'nin temel işlevinden hızla uzaklaştığını savundu. Okuducu, "Bir parti işlevsel boyutların çok ötesinde başka işlerle uğraşıyorsa ve kendi varlık değerlerini ortadan kaldırıyorsa, hukuku yok ediyorsa ve o süreçten bir sonuç almaya çalışıyorsa onun artık toplumsal talepleri almak, örgütlemek ve çözmek gibi bir misyonu kalmaz" dedi.

Türkiye'yi büyük, CHP'yi ise küçük aileye benzeten Okuducu, "Bir küçük ailede adaletsizlik, haksızlık, hukuksuzluk, yaşanıyorsa ve adaletsizlik haksızlık, hukuksuzlukla ilgili sorunlar, talepler, duymazlıktan geliniyor üç maymun oynanıyorsa, o büyük ailenin buna benzer sorunlarını çözebilir mi? Temel üzüntü noktası budur" diye konuştu.

-KURULTAY HUKUKİ OLARAK TARTIŞMALI OLUR-
Yönetimin, CHP tüzüğünün 12'nci maddesinden yararlanarak onlarca üye kaydı yaptığını ifade eden Okuducu, 12'nci maddenin tüzüğün dışında işletildiğini ileri sürdü. Okuducu, "Yönetim kongreler sürecinde kendine güç katacak insanları üye yapıyor. CHP standartlarını taşımayan insanların üye yapılması doğru değil" dedi.
Birkaç parti yöneticisinin "dar odalarda oturup, dar hesaplarla" liste yaptığını ileri süren Okuducu, geçmişte de buna benzer tartışmaların yaşandığını ancak bunların lokal düzeyde gerçekleştiğini söyledi.

Bu konulardaki eleştirilerini parti toplantılarında ifade ettiklerini belirten Okuducu, yönetimin bu tartışmaları iddia olarak ele almasından yakındı. Okuducu şunları söyledi:
"Bu kadar hukuksuz zeminden seçilecek organların hukukiliği tartışma konusudur. Benim üzüntüm bu tartışmanın boyutu CHP kurultayına da taşınacaktır. Hukuki kurallara uymadan seçtiğin ilçe yönetimi ne kadar hukukidir, seçtiğin il yönetimi ne kadar hukukidir, o tartışmalı zeminlerden gelecek kurultay ne kadar hukukidir. CHP kurultayı yarını, başbakanını seçer. Bu kadar tartışmalı bir zeminden başbakan çıkmaz. Bu kadar tartışmalı zeminden küçültülmüş, daraltılmış, canı yanmış örselenmiş CHP yönetimi ve ayakları hukuka basmayan CHP yönetimi ortaya çıkar."

-İSTİFA ETMEYİ DÜŞÜNMÜYORUM-

Okuducu, Kadın Kolları Genel Başkanlığı görevinden alınmasının ardından Merkez Yönetim Kurulu ve Parti Meclisi üyeliklerinden istifa etmeyi düşünmediğini söyledi. Herkesin kendi üstlendiği sorumluluklarla ilgili bir davranış ortaya koyduğunu ifade eden Okuducu, "Ben partideki görevlerimden istifa etmeyi düşünmüyorum. Ben partide kurultayın seçtiği Parti Meclisi üyesi olarak, Parti Meclisi'nden seçilmiş MYK üyesi olarak partimi savunmaya devam etmek istiyorum. Görevimin bu olduğunu düşünüyorum. Yapacağım şey de odur. Başka kavramlarla bunu ifade etmeye hiç gerek yok. Parti bu dönemde bu kadar savunulmasız bir noktaya taşındı" dedi.
Güldal Okuducu şunları söyledi:

"Yapılmış doğrularımız var yanlışlarımız var. 22 Temmuz seçimleri sonrası partide yapılan bu uygulamaların vahşiliği 83 yılı toplayın, kefeye koyun daha ağır basar. Vahim olan budur. Çığlığım bundadır. Partide bugün çeşitli hareketlenmeler var, dalgalamalar var arayışlar var. Bunlar olacaktır. Buradaki temel tehdit bence şudur. Parti yönetimi hukuku çiğneyerek, partinin çıkarlarını göz ardı ederek, partinin bütünsel yapısını ve dayanışmacı ruhunu ortadan kalkmasına neden olan uygulamaların sahibi olarak asıl partinin değerlerine birikimine, ilkelerine, tüzüğüne kurallarına muhalefet eden yapıdır. Bu kadar açık söylüyorum. Muhalefet yönetimdir. Ben bir yönetici olarak, partideki görevimi yerine getiriyorum. Partinin, ilkelerini, değerini, hukukunu ve dayanışmasını savunuyorum."(ANKA)

Geri Dön