HABER

"Partiler halkın vicdanında mahkum edilmedikçe kapatılamaz"

"Partiler halkın vicdanında mahkum edilmedikçe kapatılamaz"

DİYARBAKIR (İHA) - Demokratik Toplum Partisi (DTP) Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş, partilerinin kapatılmasına yönelik açılan davayla ilgili olarak, "DTP'nin kapatılması Avrupa Birliği sürecinde Türkiye'yi zora sokar. Biz kapatılırız, ancak halk yeni bir parti açar. Kürsü ve fikir dokunulmazlığı hariç milletvekili ayrımı gözetmeksizin bütün dokunulmazlıkların kaldırılmasına destek veririz" dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından projesi başlatılan Batı Kolektörü'nün açılış törenine katılan DTP Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş, Yargıtay'ın DTP'nin kapatılmasına ilişkin hazırladığı iddianamenin Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edilmesine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. DTP'nin kapatılamayacağını, bunun için yedek bir parti hazırlıklarının olmadığını belirten Demirtaş, "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın hazırlamış olduğu iddianamenin Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edilmesini zaten bekliyorduk, bundan sonra hukuki bir süreç işleyecektir. Partimizin ilk savunmasını hazırlaması için bir aylık süreç var. Partili hukukçulardan ve dışardan partimize destek olacak hukukçulardan bir komisyon savunmayı hazırlayacaklar. Biz Demokratik Toplum Partisi'nin kapatılmayacağına inanıyoruz. Bunun için yedek bir parti hazırlığı gereği duymadık. İnanıyorum ki yapılacak yargılama sonucunda DTP'nin kapatılmayı hak etmediği, zaten şu anki hukuk düzeni içerisinde kapatılmasının mümkün olmadığı Anayasa Mahkemesi tarafından teyit edilecektir. Temennimiz odur ki DTP'nin kapatılma davası vesilesiyle yasalarda yeni değişikler yapılır ve Türkiye'de parti kapatılmalar imkansız hale gelir" dedi.

"Partimizin kapatılmayacağını düşünüyoruz" diyen Demirtaş, "Diyarbakır seçim bölgesini geziyoruz. İnsanlar DTP'nin kapatılma davasına karşı tepkililer. Halkın yoğun desteği olan bir partinin mahkemelerde yargılanmasını doğru bulmuyoruz. Halkın bu reflekslerinin dikkate alınması gerekiyor. Demokratik ve siyasi mücadelemiz devam edecek. Partiler halkın gönlünde ve vicdanında kapanmadığı müddetçe gerçekten asla kapanmış sayılmazlar. Bugün iktidarda olan AK Parti, geçmişte kapatılmış bir partinin devamıdır.

Türkiye'de bugüne kadar hiçbir parti kapatılamadı. Halkın vicdanına mahkum olmadıkça her parti demokratik faaliyetlerini sürdürür. Biz kapatılırız, bu halk başka partide örgütlenmesini sürdürür, ama şu an bizim bir parti hazırlığımız yok" diye konuştu.

DTP'nin kapatılması halinde bunun Türkiye'yi Avrupa Birliği sürecinde zora sokacağını kaydeden Demirtaş, "Avrupa Birliği'nin parti kapatmalarla ilgili bakış açısı belli zaten. Türkiye'de hiçbir partinin kapatılmaması şeklinde genel ilkesi ve duruşları devam ediyor. Bu sadece DTP için değil, bütün partiler için aynı şeyleri düşünüyorlar.

Avrupalı heyetler partimizi ziyaret ettiklerinde bunu tekrar ifade ettiler. DTP'nin kapatılması, AB sürecinde Türkiye'yi zora sokacak bir girişim olacaktır. Bunun altını
çizdiler ve partimizin demokratik mücadele zemininde yürüttüğü çalışmalarla Meclis'te bulunmasını desteklediklerini ifade ettiler" şeklinde konuştu.

Gazetecilerin DTP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için Meclis'e fezleke sunulduğunu hatırlatması üzerine Demirtaş, "Dokunulmazlık kaldırılması DTP'li milletvekilleri üzerinde yürütülüyor. Bizim düşüncemiz şu; eğer diğer partiler hemfikirse, ifade ve fikir özgürlüğü hariç bütün dokunulmazlıkları buyurun hep birlikte kaldıralım. Bakalım bu işte kim zararlı çıkacak? Meclis'te şu an bekleyen 70'ten fazla dokunulmazlık dosyası var. Bunların büyük çoğunluğu diğer partilerdeki
milletvekillerinin yolsuzluklarıyla ilgili dosyalardır. Buyurun hepsini kaldırsınlar, sadece DTP'lilerin değil" dedi.

DTP Eşbaşkan Yardımcısı Selma Irmak'ın da katıldığı törende, DTP Milletvekili Selahatin Demirtaş, eski DEP Milletvekili Selim Sadak ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir bir süre sohbet etti.

Geri Dön