HABER

Pastırma yazı sona eriyor

Pastırma yazı sona eriyor

AYDIN (İHA) - Türkiye'nin batı bölgelerini etkisi altına alan ve pastırma yazı olarak tabir edilen sıcak hava yerini yağışlı hava dalgasına bırakıyor.
Yurdun batı bölgelerinde yağışlı geçen Ekim ve Kasım aylarının arkasından başlayan sıcak havalar nedeniyle ağaçlar zamanından önce çiçek açtı.

Konun uzmanları normal şartlarda Kasım ayı içerisinde yaşanan pastırma yazının bu yıl bu ayın yağışlı geçmesi nedeniyle Aralık ayına sarktığı bilgisini verdiler.Balkanlar üzerinden gelen yağışlı havanın bu akşam saatlerinden itibaren kıyı bölgelerde etkili olacağını kaydeden yetkililer, Aralık ayının 15'inden sonra hava koşullarının mevsim normallerine düşmesini beklediklerini kaydettiler.

Geçen iki ayın yağışlı ve soğuk geçmesinin artından vatandaşlar kış hazırlıklarına hız verirken bir anda kendisini göstermeye başlayan sıcaklar özellikle Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerini etkisi altına almıştı. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklar nedeni ile bir çok bölgede ağaçlar çiçek açmaya başladı. Hava sıcaklığının 20 derecelerin üzerinde seyir ettiği Aydın ve ilçelerinde kırlardaki çiçekler ve bazı ağaçlar çiçek açtı. Havanın iyi olmasını fırsat bilen bir çok kişi hafta sonunu piknik yaparak değerlendirdi. Yapılan son tahminlere göre bugünde etkili olan pastırma yazı etkisinin akşam saatlerinden itibaren yerini yağışlı havaya bırakacağı bildirildi.
Aydın Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgilere göre, Balkanlar üzerinden gelen yağışlı hava bu akşam saatlerinden itibaren kıyı bölgelerinde etkili olacak. Yarın akşam saatlerine kadar devam etmesi beklenen aralıklı sağanak yağışın, yarın geceden itibaren iç bölgelere doğru ilerlemesi bekleniyor. Hava sıcaklıklarında her hangi bir düşmenin söz konusu olmayacağını belirten yetkililer, 15 Aralık tarihinden sonra sıcaklıkların mevsim normallerine ineceğini kaydettiler. Hafta sonuna kadar kıyı bölgelerde ikinci bir yağışın beklenmediğine işaret eden yetkililer, önümüzdeki hafta başından itibaren bölgemizde soğuk ve yağışlı havanın etkili olacağını tahmin ediyorlar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön