HABER

Patates başakçıları polise rağmen tarladan çıkmadı

Adana'da üreticinin şikayeti üzerine, erkenci patates hasadı yapılan bir tarlaya başak toplamak için akın eden vatandaşları alandan uzaklaştırmak için polis devreye girdi. Ancak polisin araçtan megafonla yaptığı anonslara ve birebir uyarılarına rağmen başak toplayanlar tarladan uzun süre uzaklaştırılamadı.

Yılda 3 ayrı ürün ekimi yapılabilen bereketli toprakları ile ünlü Adana'da erkenci patates hasadına başlandı. Tarlada kilosu 80 kuruş ile 1 lira arasında satılan patates, pazarda 1.5 ile 2 lira, markette ise kilosu 2 lira ile 2.5 lira arasında değişen fiyatlardan satılıyor.

Vatandaşın mutfakta en fazla kullandığı sebzelerden biri olan patatesin fiyatındaki artışın da etkisiyle vatandaşlar, bedava patates toplayabilmek için hasat yapılan tarlalara akın etti. Henüz hasat edilen ürünleri tarladan götürmeden yüzlerce vatandaşın alana akın etmesi üzerine üretici polisi arayarak yardım istedi. Olay yerine gelen polis ekipleri, araçtan megafonla defalarca vatandaşları "Lütfen tarlayı boşaltın. Tarla sahibi başak toplamanızı istemiyor" diye uyardı.

Ancak buna rağmen başak toplayanlar tarladan çıkmadığı gibi bazıları başağı bırakıp tarla sahibinin torbaladığı patatesleri de toplamaya başladı. Bunun üzerine polis megafonla bu kez "Başak toplayanlar tarlayı hemen terk edin. Aksi takdirde hırsızlıktan işlem yapmak zorunda kalacağız" diye anons etti. Ancak buna rağmen başakçılar tarlayı terk etmedi. Polis, araçtan inip tarlaya girerek, tarla sahibinin önderliğinde başakçıları tek tek çıkarmaya çalıştı. Tarla sahibi, "Ya arkadaş, başağı toplasınlar anladık da. Bakın benim sattığım patatesi toplamaya başladılar" diye isyan etti.

Polis, bu şahısları tarladan tek tek uzaklaştırdı. Tarla sahibinin patatesinin yanından uzaklaşan vatandaşlar tarladan bir türlü çıkmadı. Polisin bütün çabalarına rağmen başakçılar tarladan çıkmadı. Polisin tarladan uzaklaştırmak için yanına kadar geldiği bir kadın, "Başak topluyoruz, biz hırsız değiliz" diyerek pazarda patatesin pahalı olduğunu, evde en çok ihtiyaç duyulan sebze olduğunu dile getirdi.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 23 yorum
yok böyle soysuzluk, allah korkusu yok, ana-baba korkusu kanun korkusu yok.
@honbasi yok böyle yoksulluk... 2023 hedefimiz tarladan başak toplanmaması, beraber topladık biz bu yollarda... Çağ atladıydık ya yersen patates!...
@mfatihyuce ne yoksulluğu birader bir evde 10 kişi yaşıyorlar çalışsalar aasgariden eve 8 bin tl para girer ama onlar işin kolayında hep kime anlatıyorsun git düşmanlığını başka yerde anlat
tarla sahibinin rızası olmadan, başak toplanır mı ? Karadeniz'de de fındıkta aynı sorunlar vardır, yabancıların başak toplamasına hoş gözle bakılmaz.
@kritzki kardeşim yok ya adana da varya 10 kişiden 9 u tövbe tövbe Allah'a küfrediyor adana bir değişik yer ya
@hponcik_2000 sen bütün adanalıları aynı kefeye koyamazsın !!! Adana hakkında çıkan haberlerde olayları yapan kişilerin çoğu adanalı bile değil sağdan soldan gelen insanlar. Bilip bilmeden konuşma !!!
@neles_2017 biraz düşünerek okusaydın kendini 10. kişi olarak görürdün hepsini aynı kefeye koymuyorum kardeşim
memlekette hırsızdan bol ne var. bir ekmek çalabilen bir ekmek çalıyor, başak çalmaya gücü yeten başak çalıyor, doktor tanıdığı olan başkasının sıra hakkını çalıp ön sıraya geçiyor. sonuçta hepsi bir başkasının hakkını yemek yani hırsızlık oluyor. 80 milyon kocaman hırsız bir aile olduk çıktık.
Geri Dön