HABER

Patlamanın 12 yaşındaki tanığı konuştu!

"Küçük çocuk yaralı annesinin yanaklarından ve boğazından ısırarak uyandırmaya çalışıyordu. Ama annesi ölmüştü."

Patlamanın 12 yaşındaki tanığı konuştu!

Hakkari'nin Geçitli köyü yolunda gerçekleşen mayınlı saldırıda paramparça olan araçta sağ kurtulan Berivan Dayan, ilk kez konuştu. Berivan şimdi en küçüğü 2 yaşında olan 5 kardeşi ile birlikte hasta bir babayla hayatta kalmaya çalışacak.

[

](http://video.mynet.com/habervideo/12-Yasindaki-Berivan-Ilk-Kez-Konustu/965292/)

Gözyaşları içinde olay anı ve sonrasını anlatan Berivan, patlamanın üzerinden 5 gün geçmesine rağmen yaşadığı korkuyu üzerinden atamadı. Berivan Dayan (12), hain saldırı sırasında annesi Semiha ve ninesi Cane ile birlikte aynı araçta Yüksekova'ya geliyordu. Patlamada annesini ve ninesini kaybeden Berivan, paramparça olan aracın arka koltuğun arkasında, iki ayağını kaybeden Zeynep Kurt ile birlikte bulunuyordu.

Olayda hiçbir yara almadan kurtulduğunu ancak dakikalarca kendisine gelmediğini ve kendisine gelmek için kendisini çimdiklediğini söyleyen Berivan, patlama ile herkesin araçtan fırladığını gördüğünü gözyaşları içinde belirterek "Bizler arabayla köy yolundan gidiyorduk. Aniden bir patlama sesi geldi. Biz arabanın suya düştüğünü sandık. Arabadan fırladığım zaman annemi o halde gördüm. Annem 'Yardım et' diye bağırıyordu, ama yardım edemiyordum. Annemin bacağı kopmuştu. Kendimi rüyada olduğumu zannettim. Kendimi tokatladım ve çimdikledim, ama rüya olmadığını fark ettim. Daha sonra yerde yatan bir kadın gördüm her iki bacağı kopmuş haldeydi. Küçük çocuk yaralı annesinin yanaklarından ve boğazından ısırarak uyandırmaya çalışıyordu. Ama annesi ölmüştü. Babaannemi, şoförü ve dayımın oğlumu göremedim. Onların dışında herkesi gördüm. Bunun yapanların Allah belasını versin. Nasıl kıydılar, Allah da onlara aynısı yaşatır inşallah. Ardından yardım gelen insanlar ambulans çağırdı. Eğer ambulanslar zamanında gelseydi belki çok insanın hayatı kurtulurdu. Kalabalıkta annemi öpmeye çalıştım ama izin vermediler. Annem ambulansa getirilene kadar da yaşıyordu. Annem daha sonra öldü, ama bana o zaman söylememişlerdi. Annemin ölüm haberini aldıktan sonra ciğerim yandı. Dayımın oğlu da askerden yeni gelmişti o da patlamada yaşamını yitirdi" dedi.

'ONLAR BİZİM CİĞERİMİZİ YAKTILAR'

Berivan, annesine söz verdiği gibi öğretmen olacağını anlatarak "Annem öğretmen olmamı çok istiyordu. Çünkü çocukları eğitip bir daha böyle olaylar yaşanmasın diye. Annem artık yok. Ablamla birlikte artık biz kardeşlerimize bakacağız" diye konuştu.

'KARDEŞLERİM ENİNDE SONUNDA BANA, ANNEMİZ NERDE DİYE SORACAKLAR'

Annesi öldükten sonra 5 kardeşine bakmak zorunda olan 16 yaşındaki abla Yağmur Dayan ise "Ben belki kardeşlerime bakabilirim, ama şunu söylemek istiyorum asla annemin yerini tutamam. Gerçekten hepimizin yüreği acıyor. Kardeşlerimin hepsi okula gidiyor. Eninde sonunda bana 'Annemiz nerde' diye soracaklar. O zaman geldiğinde kardeşlerime nasıl bir cevap vereceğimi bilmiyorum. Allah bunu yapanların belasını versin" dedi.

Eşini ve annesini kaybeden ama kızına kavuşan baba Ayhan ise 14 yıldır Behçet hastalığının pençesinde. Baba Ayhan Dayan ise "Biz çok perişan bir haldeyiz. 6 çocuğum var. Evlenmeyen bir kardeşim var ve hala kiralarda yaşıyoruz. Bundan daha zor bir hayat bizi bekliyor. Dünyada en çok değer verdiğim, beni doğuran beni bu yaşıma getiren annemi benden aldılar. Bana hayat veren bu yolda bana eşlik eden biricik eşimi aldılar. Kısacası benim her şeyimi aldılar bu hayatta bana hiçbir şey bırakmadılar. Bu çocuklarla ne yapacağım ve bizi bundan sonra neler bekliyor bilmiyorum. Tek umudun bu olayı yapanların bir an önce bulunmasıdır" dedi.

Berivan Dayan, şimdi hasta bir baba ile birlikte 5 kardeşine toprak ve kiralık bir evde yoksulluk içinde yaşamaya dört elle sarılarak geri kalan hayatlarını devam ettirmeye çalışacak. En küçük kardeşleri olan Merve ise olanlarda habersiz,annesinin köyde geleceği günü bekliyor.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler