HABER

Patlayıcıdan habersiz 1700 km uçtu

Slovakyalı bir adam çantasında patlayıcı madde olduğunu bilmeden İrlanda’ya uçtu.

Patlayıcıdan habersiz 1700 km uçtu

Slovakya hükümetinin uyguladığı güvenlik testleri kapsamında gerçekleşen olay, havaalanlarında yapılan kontrollerin yetersizliğini bir kez daha gözler önüne serdi. Slovakya'daki havaalanlarındaki güvenlik kontrollerini test etmek için yetkililerce çantasına patlayıcı madde yerleştirilen adam, olan bitenden habersiz bir şekilde ülkesinde geçirdiği Noel tatilinin ardından Dublin’e dönmek üzere yola çıktı.

Ancak 49 yaşındaki adam üzerindeki 90 gram RDX isimli patlayıcı maddeyle Slovakya’nın Poprad-Tatry Havaalanı’ndaki güvenlik kontrollerinden geçmeyi “başardı”. Dublin havaalanında, gelen yolcuların bagajları prosedür olarak taramadan geçirilmediği için Slovakyalı burada da bir sorunla karşılaşmadı. İrlanda’da elektrikçi olarak çalışan adam, çantasında patlayıcı madde olduğunu ancak Slovakyalı yetkililerin Dublin polisine durumla ilgili bilgi vermesinden sonra öğrenebildi. Slovakyalı’nın evine baskın düzenleyen polis, talihsiz adamı sorguladıktan sonra serbest bıraktı.

SLOVAKYA ÖZÜR DİLEDİ

Slovakya İçişleri Bakanlığı İrlanda hükümetinden olaydan ötürü özür dilerken, Dublin güvenlik yetkilileri, yolcuların haberi olmadan onların bagajına bomba parçaları yerleştirmenin her koşulda saçma bir hareket olduğunu ifade etti.

İrlanda devlet radyosu RTE, Dublin’e giden yolcunun Bratislava’daki havaalanında bagajına patlayıcı madde yerleştirilen sekiz kişiden biri olduğunu bildirdi. Habere göre diğer yedi patlayıcı madde dedektörlerce belirlendi. İrlanda polisi, Slovakya emniyet yetkilileriyle temas halinde olduklarını ve olayla ilgili detaylı inceleme başlattıklarını söyledi.

Havaalanlarındaki güvenlik tartışmaları, Nijeryalı bir şüphelinin Amsterdam-Detroit seferini yapan bir uçakta üzerinde bombayla yakalanmasının ardından yoğunlaşmıştı. Olayın ardından dünya genelindeki havaalanlarında güvenlik önlemleri artırılmıştı.

Geri Dön