HABER

Pazarcılardan protesto

İSTANBUL (İHA) - Pazarcılar Esnaf Odası'na bağlı yaklaşık 150 pazarcı, Etiler-Ulus pazarı ve Beşiktaş semt pazarının kapatılmasını protesto etti.

Pazarcılar Esnaf Odası'na bağlı yaklaşık 150 pazarcı Etiler-Ulus pazarı ve Beşiktaş semt pazarının kapatılmasını protesto etmek için öğle saatlerinde Beşiktaş Belediyesi önünde toplandı. Pankart, bayrak taşıyan grup, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal'ı düdük çalıp, alkış tutarak protesto etti. Grup adına basın açıklaması yapan Pazarcılar Esnaf Odaları Başkanı Mesut Şengül, "14 aydır Etiler-Ulus Pazarımız Belediye Başkanın keyfi uygulamasından dolayı kaldırılmıştır. Bu nedenle esnafımız zor duruma düşmüş. Oradan alışveriş yapan vatandaşımız da pazarın kaldırılmasına tepki göstermiştir. Bu yetmezmiş gibi de Beşiktaş semt pazarımız da yine belediye başkanının keyfi uygulamalarından dolayı kaldırılmıştır. Ve geçen haftadan bu yana açılmamaktadır. Mübarek Ramazan ayında bayrama 3 hafta kala esnafı bu hale düşüren belediye başkanını esefle kınıyorum. Cumartesi Beşiktaş pazarımız açılana kadar istediğimiz düzenlemeler yapılana kadar ve sosyete pazarımız açılana kadar burada yaptığımız eylem süreklilik arz edecektir" dedi.

Daha sonra belediye önünde bulunan merdivenlerden pazarcılara seslenen Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, "Temsilcileriniz buradaysa konuşmayacağım. Burası benimdir" diye konuştu. Başkan Ünal'ın sözlerine karşılık pazarcılar düdük çalıp, alkış tutarken Pazarcılar Esnaf Odaları Başkanı Şengül, "Bu belediye halkın belediyesidir. Kimsenin malı değildir" diye bağırdı.

Megafonla konuşmaya çalışan Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, "Siz dinleseniz de dinlemeseniz de sizinle konuşacağım. İki konumuz var. Birinci konumuz Cumartesi pazarı ile ilgili konumuzdur. Seçildiğim gün seçim öncesi orada yaşayan insanlara söz verdim. 'Yol üzerinde olan pazarı kaldıracağım' dedim. Ama temsilcilerinizle görüştüm. Oradaki eksiklikleri söylediler. Bunları giderdim. Yine eksiklikler varsa onları da gideririm. Şunu da söyleyeyim orada yaşayan insanlarda ambulans kullanacaklar, dışarı çıkacaklar, onun için üst taraftaki yeriniz hazırdır. Sağlıklı koşullarda sizi bekliyor. Ekmek paranızı oradan karşılarsınız. Diğer bir konu da Ulus Pazarı'dır. Ulus Pazarı yargı kararıyla oradan kaldırılmıştır. Bu konuda da temsilcilerinizle birlikte sizin yanınızda mücadele ettik. Sonunda bir yer kiraladım. Bundan 4-5 ay evvel oraya yerleşmek istemediler. Eğer Ortaköy sonuna yerleşmek istiyorsanız yerimiz hazırdır" ifadelerini kullandı.
Açıklamaların ardından eylemci grup olaysız bir şekilde dağıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön