PC’de oyunların kasma sebebi: Denuvo!

PC’de oyunların kasma sebebi bugün belli oldu. PC’de korsan oyunun önüne geçmek için kullanılan Denuvo koruma sistemi oyunlarda ciddi anlamda FPS düşüklüklerine neden oluyor. İşte oyunlarda Denuvo ve Denuvo olmadan alınan FPS değerleri!

PC’de oyunların kasma sebebi: Denuvo!

PC oyuncularının sıkça karşılaştığı sorun olan oyunların kasma sebebi bugün belli oldu. Bildiğiniz gibi firmalar oyunları kırılmasın diye çeşitli koruma sistemleri kullanıyor. Döneminde Prince of Persia‘yı PC’de oynamak için CD-ROM‘un SATA kablosunu çıkartmak zorunda olan nesil olarak biliriz bu koruma sistemlerini. Ancak teknoloji gelişti ve firmalar bu tip kolayca egale edilen sistemler yerine daha komplike sistemler geliştirdi.

Bu zamana kadar ki en güçlü koruma sistemi olan Denuvo, firmalar için çok ideal bir çözüm olsa da oyunculara kan kusturuyor. Oyunu parasıyla alan kişiler Denuvo koruma sistemi yüzünden sık sık FPS düşüklükleri yaşıyor, hatta çoğu zaman oyunlar takılabiliyordu.  Yani anlayacağınız oyuncular parasıyla rezil oluyordu.

Peki, Denuvo gerçekten de performansta bu kadar etki ediyor mu? Overlord Gaming ismli YouTube kanalı bunun cevabını yaptığı testler ile ortaya koyuyor. Overlord Gaming, oyunlarını Denuvo korumalı ve Denuvo koruması olmayan sürümlerini karşılaştırdı. Ortaya çıkan sonuçlar yok artık dedirten cinsten.

Dishonored 2‘nin Denuvo korumalı sürümünde 56.8 FPS alınırken, Denuvo koruması olmayan sürümünde 60.8 FPS alınıyor. Bu fark diğer oyunlarda ise gözle görünür bir şekilde artıyor. Örneğin; Lords of the Fallen‘da 53 FPS alınırken, koruma kırıldığında FPS değeri 70‘e çıkıyor.

Bulletstorm‘da korumalı 149 FPS koruması 164 FPS, Deus Ex: Mankind Divided‘de korumalı minimumda 11 FPS, korumasız minimumda 41.5 FPS alınıyor. RiME oyununda ise korumalı 87 FPS alınırken, korumasız sürümünde bu değer 98‘e kadar çıkıyor.

Apple katlanabilir ekranlı iPhone üzerinde çalışıyor

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler