HABER

Peçe tartışmalarına Salman Rüşdi de katıldı

LONDRA (İHA) - Şeytan ayetleri isimli kitabı nedeniyle, 1989 yılında Ayetullah Humeyni tarafından hakkında ölüm fetvası çıkarılmış olan yazar Salman Rüşdi, İngiltere Dışişleri eski Bakanı Jack Straw'ın Müslüman kadınların taktığı peçe ile ilgili ortaya attığı tartışmada Straw'a tam destek verdi.

BBC Radyo 4'te yayınlanan bir programa katılan Salman Rüşdi, İngiltere'deki peçe tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. 1989 yılında Ayetullah Humeyni tarafından hakkında ölüm fetvası çıkartılan Rüşdi, İngiltere Dışişleri eski Bakanı Jack Straw'un konuya ilişkin görüşmelerine tam destek verdiğini söyledi. "Peçe berbat" diyen Rüşdi, konuşmasında, "3 kız kardeşe ve Müslüman kadınlarla dolu bir aileye sahip biri olarak konuşuyorum; kendi ailemdeki kadınlar içinde ya da onların arkadaşları içinde bir tek kadın tanımıyorum ki, peçe takmayı kabul etsin. Sanırım peçeye karşı verilen mücadele, kadınların kısıtlanmasına karşı çok uzun zaman önce başlayan ve devam eden bir mücadeledir. Bu nedenle tamamen Straw'ın tarafındayım" şeklinde konuştu. 59 yaşındaki yazar ayrıca peçeyi kadınların gücünü ellerinden almak için kullanılan bir araç olarak değerlendirdi.

Jack Straw'ın geçtiğimiz hafta peçe ile ilgili yaptığı açıklamalar, tüm dünyada yankı uyandırmış, Müslüman ülkeler ve İngiltere'deki Müslüman dernekler açıklamalara tepki göstermişti. Avam kamarasında grup lideri olan Straw, bölgesel bir gazetede yayınlanan makalesinde "Peçe takmak isteyenlere saygı duyuyorum ama ortada bir iletişim sorunu var. Konuştuğum kişinin yüzünü göremediğimde rahatsızlık duyuyorum. Ofisime gelen peçeli kadınlardan, mutlaka yanımızda bir bayan çalışanın daha bulunmasına dikkat ederek, peçesini çıkarmasını rica ediyorum. Peçelerini çıkarırlarsa görüşmemizin daha kolay geçeceğini belirtiyorum, bunu kabul etmezlerse de saygı gösteriyorum" demişti. Bu sözlerin ardından İngiliz basını ve bazı İngiliz politikacılar Straw'a destek verirken, Başbakan Yardımcısı John Prescott, peçe takmayı "özgürlük" olarak değerlendirdi.

Peçe ile ilgili tartışmalar sürerken, İngiltere'de Liverpool şehrinde 49 yaşındaki Müslüman bir kadına, peçesi nedeni ile saldırıda bulunulmuştu. Öte yandan 10 yıldır saklanan ve güvenliğinin sağlanması amacı ile İngiltere'ye yıllık yaklaşık 1 milyon pound'a mal olduğu iddia edilen Rüşdi, "Şeytan Ayetleri" isimli kitabında İslam'a ve Hz. Muhammed'e hakaret ettiği gerekçesi ile hakkında ölüm fetvası çıkarıldığı için polis korumasında yaşamına devam ediyor. Hintli-İngiliz yazar Rüşdi'nin kitabının Japonca çevirmeni öldürülmüş, Norveçli yayıncısı ve İtalyan çevirmeni de kitap nedeni ile saldırıya uğramıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön