HABER

Pelikanların çilesi

BURSA (İHA) - Ramsar Uluslararası Sulak Alanlar Sözleşmesi ile koruma altına alınan Uluabat Gölü çevresinde kış aylarını geçirmeye hazırlanan az sayıdaki pelikan, çeşitli tehlikelerle karşılaşıyor.

Daha önce boyunlarına ip bağlanarak boğulan, bıçaklanan ve av tüfeği ile üzerlerine ateş açılan pelikanlar, şimdi de elektrik tellerine takılarak can veriyorlar. Geçen yıl gölde çok sayıda pelikan ölüsü bulunarak ortaya çıkan katliamın büyük tepki uyandırması üzerine, çevre köylerde halkın konuya daha duyarlı olması sağlandı. Gönüllü çevre kuruluşları, Av ve Yaban Hayat Başmühendisliği ve köylüler, pelikanların zarar görmemeleri için önlem almaya çalışmalarına rağmen yerleşim yerleri yakınlarına gelen kuşlar, elektrik tellerine takılıyorlar.

Köylüler, göl kenarında buldukları iki pelikan ölüsünü yetkililere haber verdiler. Milli Parklar Genel Müdürlüğü Av ve Yaban Hayat Başmühendisi Cemal Gülpınar, yaklaşık yirmişer kilo ağırlığındaki hayvanları teslim aldı. Pelikanları, Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi'ne getiren Cemal Gülpınar, hayvanların karşılaştıkları bir şok etkisi ile ölmüş olabileceklerini söyledi.

Veteriner Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. Ebru Yalçın, pelikanlara otopsi yapılacağını ifade etti. Pelikanların ölüm sebeplerinin otopsi sonucunda ortaya çıkacağını belirten Ebru Yalçın, "Pelikanlarla Uludağ Üniversitesi de ilgileniyor. Yaralı hayvanların bize getirilmesini istedik. Onların bakım ve korunmalarına da yardımcı olacağız" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler