HABER

Penguen’in ortalığı karıştıran karikatürü

Mizah dergisi Penguen'in son sayısındaki karikatürü ve 'Allah yok, din yalan' ifadesi büyük tepki gördü

Penguen’in ortalığı karıştıran karikatürü
Dergiye tepkiler çığ gibi büyürken, birçok kişi derginin dine hakaret ettiği görüşünde.
Haftalık mizah dergisi Penguen’in geçen haftaki sayısında yer alan bir karikatür ortalığı karıştırdı. Sosyal paylaşım sitelerinde karikatüre tepkiler çığ gibi büyüyor. Tepki çeken karikatürde namaz kılan cemaatten biri cep telefonu aracılığıyla Tanrı’yla konuşurken resmediliyor, caminin duvarında ‘Allah yok, din yalan’ yazısı dikkat çekerken caminin prezervatif şeklindeki avizelerine de tepki gördü.
Haber7'de yer alan habere göre; Penguen’in 10 Şubat tarihli sayısında yer alan karikatürde, namaz kılan cemaatten biri “Tanrım acaba ben son rekatı kılmasam olur mu? İşim var da.. Çok teşekkür ederim tanrım! İyi günler…” diyor.
**"ALLAH YOK, DİN YALAN"**
Konuşmanın yer aldığı karikatürde, camiye benzetilen mekanın duvarındaki süsleme içine gizlenmiş metin ise şöyle; “Allah yok, din yalan.”
**PREZERVATİF ŞEKLİNDE AVİZE**
Sosyal medyada karikatür protesto edilirken, “Din düşmanlığını mizah diye yansıtan rezalet” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca çizilen karikatürde caminin avizelerinin de prezervatif şeklinde verilmesi tepki çekti.
**DİNE HAKARETE EDİLDİ**
Özellikle Twitter'da karikatürle ilgli binlerce yorum yayınlandı. Yorumlar Penguen'in dine hakaret ettiğni ve tepki gösterilmesi gerektiğini içerirken, karikatürün hakaret olmadığını söyleyen az sayıda kişi de vardı.
**Yapılan yorumlardan bazıları şöyle:**
“Penguen dergisine şaşırmadım değil. Kendileri için büyük talihsizlik...”
“Penguen Dergisinin "Allah yok" "Din yalan" yazıları ile Caminin ampüllerini prezervatif şekli verdiği iğrenç karikatürüne tepkisiz kalma!!”
“Penguen bu sefer güldürmedi.”
**'HAKARET DEĞİL'**
Bazı okurlar ise karikatürde bir hakaret bulunmadığını savundu; “Allah yok, din yalan demek ne zamandan beri saygısızlık-hakaret olmuş. Kötü espri dışında Penguen in karikatürde bir problem yok.”
**Penguen tepki gören karikatüre açıklama getirdi**
Mizah dergisi Penguen, Facebook sayfasında Allah'a ve dine hakaret içerdiği gerekçesiyle tepki çeken karikatürü hakkında açıklama getirdi.
**İşte o açıklama...**
Önce birkaç yanlış anlamayı düzeltelim:
Tepki gören karikatür kapak karikatürü değildir. Çizer kendi köşesinde yayınlamıştır. Sadece kapağı Penguen dergisinin ortak görüşünü yansıtır. Köşelerdeki karikatürler çizerlerin şahsi fikirleridir.
**"O AVİZELER GERÇEK"**
Çizimde prezarvatife benzetme yoktur, gerçekten de böyle avizeler vardır.
Mizah dergiciliğinin geleneğinde yazarlara çizerlere karışılmaz, herkes köşesinde istediğini yazıp çizmekte özgürdür.
Tek bir karikatürü severiz sevmeyiz ama genel olarak bu özgürlük alanını korumak önemli. Eleştirilere de saygı gösteriyoruz.
Karikatüre gelen tepkilerden dolayı üzgünüz. Saygısızlık olarak görenlerden özür dileriz.


Geri Dön