Pentagon: Çin dünyanın en gelişmiş silahlarına sahip

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Çin'in dünyanın en gelişmiş silah sistemlerine sahip olduğunu ve bazı alanlarda rakiplerini geçtiğini açıkladı.

Pentagon: Çin dünyanın en gelişmiş silahlarına sahip

Pentagon'un istihbarat faaliyetlerini yürüten Savunma İstihbarat Dairesi'nin (DIA) raporuna göre Çin, kısmen, ülke pazarına girecek yabancı şirketlere teknolojik sırlarını verme zorunluluğu getiren yasaları sayesinde son yıllarda askeri alanda büyük ilerleme kaydetti.

Raporda, "Mümkün olan her yolla teknolojiye erişen Çin, donanma tasarımları, orta ve uzun menzilli füzeler ve hipersonik silahlar da (ses hızından defalarca daha hızlı olan ve füze savunma sistemlerine yakalanmayan füzeler) dahil olmak üzere bir dizi teknolojide lider konumuna yükseldi. Teknoloji erişimine çoklu yaklaşık sayesinde Çin Halk Kurtuluş Ordusu şimdi bazı en modern silah sistemlerine sahip. Hatta bazı alanlarda dünya lideri" denildi.

DIA'nın raporunda, "Hava, deniz, uzay ve siber uzaydaki askeri kabiliyeti, Çin'i bölgede iradesini dayatabilecek konuma getirdi" ifadesi yer alıyor.

İstihbarat raporunda, Çin'in bölgesel ve küresel hedefleri vurabilecek, radara yakalanmayan orta ve uzun menzilli savaş uçakları geliştirdiğini, bu uçakların 2025'e kadar operasyonel hale gelebileceği belirtiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
600 YIL OSMANLI İMPARATORLUĞU İLE ÖVÜNENLER 2123 YIL YAŞAMIŞ ÇİN İMPARATORLUĞUNU BİLMEZLER....
Türk 'ün tarihi en az 2000 yıldır...
DÜNYAYI ADALETSİZCE YÖNETMEYE ÇALIŞAN CONİLER DÜŞÜNSÜN.
Allah tan uzaklaşan beyin cehennemin müdavimi olur.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler