Pentagon'dan 'Fırat'ın doğusunda ilk ortak helikopter uçuşu' açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Sean Robertson, bir Türk ve bir Amerikalı generalin aynı helikopterle ortak keşif uçuşu yaptığını belirterek, "Bu dönüm noktasına, hafta başında ortak koordinasyon merkezinin kurulmasının ardından gelinmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

Pentagon'dan 'Fırat'ın doğusunda ilk ortak helikopter uçuşu' açıklaması

Petangon Sözcü Robertson, Suriye'de Fırat'ın doğusunda Türk ve ABD'li komutanların iştirak ettiği ilk ortak helikopter uçuşuna ilişkin soruya yanıt verdi.

'BU DURUM KARARLILIĞIMIZI GÖSTERMEKTEDİR'

"Bugün ABD'li ve Türk liderler ilk ABD-Türkiye keşif uçuşunu gerçekleştirdiler. İki ülkeden birer general, aynı helikopterde uçtu." ifadesini kullanan Robertson, şunları kaydetti:

"Bu dönüm noktasına, hafta başında ortak koordinasyon merkezinin kurulmasının ardından gelinmiştir. Bu durum, Türkiye'nin güney sınırına ilişkin meşru güvenlik endişelerine karşılık bulma ve Suriye'nin kuzeydoğusunda güvenliği sağlayarak DEAŞ'ın yeniden ortaya çıkmasını engelleme kararlılığımızı göstermektedir."

Açıklamasında, ismini zikretmeden SDG adını kullanan terör örgütü YPG/PKK'ya da atıfta bulunan Pentagon Sözcüsü, "(DEAŞ Karşıtı) Koalisyonun ve ortaklarının DEAŞ'ın kalıcı şekilde ortadan kaldırılması hedefine odaklanmasını istediklerini" de sözlerine ekledi.

BAKAN AKAR AÇIKLAMIŞTI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile 21 Ağustos'taki telefon görüşmesinde, güvenli bölgeye ilişkin planın birinci aşamasının başlamasına yönelik mutabakata varıldığını açıklamıştı.

Akar, güvenli bölgenin, takvimde belirlenen esaslar çerçevesinde zaman kaybetmeksizin oluşturulmasının planlandığını ifade etmişti.

Milli Savunma Bakanlığı da Twitter hesabından, "Suriye'de Fırat’ın doğusunda güvenli bölge birinci safha uygulamaları kapsamında, Türk-ABD'li komutanların iştirak ettiği ilk ortak helikopter uçuşu bugün gerçekleştirildi." açıklamasını yapmıştı.

Kaynak: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 31 yorum
Türk halkı kandırılmasın,binlerce TIR dolusu silah YPG ye verildi ,bunu ABD ye sorun önce neden verildi? Bunun hesabı sorulmadan ortak uçuş neyin nesi, ne işleri var, ne ortağı? İmamoğlu'nun tatiline takan kafalar burada nerede? Yakında Trumpla O helikoptere beraber biner gezerseniz şaşmayız.
bazı problemler diyalogla halledilir,devlet meselesi olduğu vakit birlik beraberlik olmak gerek,tutturmuşsunuz İmamoğlu İmamoğlu, geçmişinizi de gördük biz sizlerin,o. kafalılar
Körle yatan şaşı kalkar , üzüm üzüme baka baka kararır.
ORTADOĞUYU ELE GEÇİRMİŞLER BIZİDE JANDARMASI DİYE RESMEN KULLANIYORLAR KANDIRIYORLAR !!!! BİZ KOMŞULARIMIZLA İYİ GEÇİNMELİYİZ AMA ZOR HERYERİ SATIN ALMIŞLAR !!!!!!!!!
bu adamlar bizi f35 projesinden çıkaranlar değil mi.
vaybe...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler