Pentagon Suriye'deki petrol gelirlerinin YPG/PKK'ya gittiğini itiraf etti

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, ABD'nin Suriye'de kontrol ettiği petrol sahalarının gelirinin terör örgütü YPG/PKK'nın ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) gittiğini itiraf etti.

Pentagon Suriye'deki petrol gelirlerinin YPG/PKK'ya gittiğini itiraf etti

Hoffman ve ABD Genelkurmay Sözcüsü William Byrne Jr, Pentagon'da düzenlediği brifingde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD'nin SDG'ye silah desteğinin devam edip etmediğine ilişkin soru üzerine Hoffman, "DEAŞ'a karşı mücadelemizde halen SDG ile çalışıyoruz. DEAŞ'a karşı mücadeleye devam edebilmeleri için onlara desteğimizi sürdürüyoruz." dedi.

Uluslararası arenada petrol sahalarının meşru yönetime ait olduğunun anımsatılarak, ABD'nin bölgedeki petrol sahalarını hangi hukuki dayanağa göre elinde tuttuğunun sorulması üzerine Hoffman, "Bizim kendimizi savunma hakkımız var, herkes bizim nerede olduğumuzu biliyor." demekle yetindi.

HOFFMAN'DAN İTİRAF

Gelen yanıtlar üzerine bir muhabirin, "Benim sorum DEAŞ üzerine değil. ABD Savunma Bakanı Mark Esper bu alanlara Rusya'nın ve Suriye'nin erişimini de engelleyeceklerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bunun hukuki temeli ne?" sorusu üzerine, Hoffman şu ifadeleri kullandı:

"ABD'nin DEAŞ dahil terör örgütlerine karşı Amerikalıları koruma hakkımız var. Bizim bölgedeki çabalarımız DEAŞ'ın petrolü almamasına yönelik. Ayrıca SDG'yi DEAŞ'a karşı mücadelede bu sahaları fon olarak kullanmaları için de çabalıyoruz." dedi.

Muhabirin, "ABD ordusunun başka bir ülkenin sınırları içerisindeki doğal kaynakları alması ve kontrol etmesinin hukuki dayanağı nedir?" sorusunu tekrarlaması üzerine, Hoffman, "Dediğim gibi bu Başkomutan Trump'ın DEAŞ'a yönelik terörle mücadele yetkisinden kaynaklanmakta." diye yanıt verdi.

Hoffman, petrol sahaları konusundaki başka soruya da "Bu sahaların gelirleri ABD'ye değil, SDG'ye gidiyor." şeklinde yanıt verdi.

"ATEŞKESE UYUYOR"

Byrne, ABD kuvvetlerinin Kobani'den çekilmesine yönelik, "Kobani'den çekilmemiz devam ediyor. Ekipmanların ve personelin büyük oranda çekildiğini söyleyebilirim ve güvenli bir şekilde oluyor. Çekilme başarılı ve sahadaki kumandanların gerekliliklerini karşılıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Byrne, Suriye'nin kuzeydoğusundaki ateşkes konusunda ise "Genel olarak ateşkese uyuluyor. Bazı ufak çatışmalar oluyor ama bunların boyutu çok küçük. Tüm tarafların kurallara uyduğu görünüyor." ifadesini kullandı.

"Suriye yönetiminden bir yetkili gelip, 'Bu petrol sahalarını almak için buradayım' derse, ABD'nin bu yetkililere ateş etmek hakkı var mı?" sorusuna Byrne, ABD'nin Suriye'de bulunma nedenlerinin çatışmaların ve gerginliğin tırmanmasının önlenmesi olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

"Biz emin olmadığımız ve kesin olmayan bir durumla karşılaştığımızda yaptığımız ilk şey durumun gerginliğini azaltmak oluyor. Bunun için önceden planlanmış karşılığımız var ve potansiyel tehditi belirliyoruz. Biz nerede olduğumuzun bilinmesini sağlıyoruz, ve bölgeye gelenlerle, 'siz kimsiniz, neden buradasınız ve amacınız ne' sorularını yöneltiyoruz. Ayrıca komutanlarımızın düşmanca bir durumla karşılaştıklarında her zaman kendilerini savunma hakkı ve zorunluluğu var."

"SDG'Lİ ORTAKLARIMIZLA OMUZ OMUZA GÖTÜRÜYORUZ"

ABD'nin Suriye'de DEAŞ'ı yenmeye yönelik misyonunun da devam ettiğini belirten Byrne, "Bu misyonu SDG'li ortaklarımızla omuz omuza götürüyoruz." ifadesini kullandı.

Gazetecilerin Başkan Donald Trump'ın DEAŞ'ın yüzde 100 yenildiğini söylemesine rağmen Pentagon'un neden DEAŞ'ın yeniden ortaya çıkma ihtimalinden bahsettiğine ilişkin sorusu üzerine Hoffman, "Başkan burada, DEAŞ hilafetinin fiziksel olarak yenilmesinden bahsetti. Fiziksel sahiplik ve toprak kontrolleri yenildi. Ancak DEAŞ'ın ideolojisinin ve yeniden doğma ihtimalinin ortadan kaldırıldığını söylemedik. Bu yöndeki çabalarımızı sürdürüyoruz." dedi. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 27 yorum
Bu habere en çok Kemal Kılıçdaroğlu sevinir.. YPG terör örgütü değil diyen kendisiydi. YPG bize Saldırmaz diyen de kendisi
haburda davul zurna mı dedin
isojan! Haburda silah bırakıp teslim olanlar gelmişti.. CHP eline silah alıp Dağa çıkanlara Terörist bile demiyor. ayrıca Haburda Davul zurna çalanlarla GEZİ'de horon oynuyordunuz.. Pek bi keyfiniz yerindeydi ovakit
@gamlibaykus1 yav kardesim soyunuz tükenmedi mi
@gamlibaykus1 şehid e kelle diyip bakara makara diye kuranla dalga geçenlerin dağdan teröristlerin davul zurna ile karşılatanların ekmeğini yediğin belliiiii
Anlaşma büyük hata idi. Derhal operasyon başlamalı. Olacağı bu idi.
@mehmetdiniz ANLAŞMA YOK SADECE MAL VARLIĞININ AÇIKLANACAĞI KORKUSU VARDI. O YÜZDEN OPERASYON BİTTİ...
Artık abd y sral fetheme zamanı yaklaşıyor.
@balrok_32 @balrok_32 şaka yapıyorsun herhalde adamların 700 milyon müttefikleri ile 1 milyarı geçik nüfusu silah ve orduda 1.sırada nükleer silahları var ki japonya attığı iki adet nükleer bomba iki kentini yok edip japonya diz çöktürmüş bir ülke, zaten fethetme işi ellerinde olsa çin ve rusya yapardı neden yapamıyor acaba bizim yanımızda ise 2-3 ülkeden başka kimse yok onlarda Türk birliği o yüzden güçlü bir ülke için iyi ekonomi, iyi siyaset ve üreten bir ülke olduğumuzda çıkar ilişkisine göre abd zaten bize bunları yapamayacaktır.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler