HABER

Pentagon'da "PKK" brifingi

Pentagon'da "PKK" brifingi

Washington (AA)- ABD'nin, iki hafta öncesine kadar Irak'taki iki numaralı komutanı olan ve bu görevini tamamlayarak Washington'a dönen Korgeneral Ray Odierno, terör örgütü PKK üzerinde baskı oluşturulması gerektiğini kaydederek, "Böylelikle bu terörist unsurlarla konuşmaya ve müzakere etmeye başlayabilineceğini" söyledi.

Odierno'nun sözlerinin "dil sürçmesi" mi olduğu anlaşılamadı. Korgeneral Odierno, Pentagon'da verdiği brifingde, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kuzey Irak'taki operasyonuna ilişkin bir soru üzerine, "kuzey Irak'taki PKK problemi yüzünden, ABD, Türkiye ve Irak hükümeti arasındaki ilişkilerin ilerlediğini, çünkü bu sorundan dolayı işbirliğinin işlemeye başladığını" belirtti, haberleşme ve koordinasyondaki ilerlemelere işaret etti.

Odierno, "Tabii ki, terörist örgütlerin sığınak elde etmesine ve oradan başka ülkelere saldırılar düzenlemesine izin verilemeyeceği yönünde hepimiz aynı fikirdeyiz" dedi.
Ancak, Pentagon tarafından yayımlanan brifingin metnine göre, Korgeneral Odierno, bunun ardından, "Şuna da inanıyorum ki, kuzey Irak'ta uzun vadeli bir çözüm, askeri çözüm değil. Açıkça onlar (PKK) üzerinde baskı oluşturulmalı ki, böylelikle bu terörist unsurlarla konuşmaya ve müzakere etmeye başlayabilelim" ifadesini kullandı.

Odierno'nun sözlerinin "dil sürçmesi" mi olduğu anlaşılamadı. Korgeneral Odierno'nun bu sözleri, ABD tarafından terörist örgüt olarak görülen PKK ile ABD'nin görüşmediği ve görüşmeyeceği şeklindeki Washington'ın resmi politikasıyla çelişiyor. Odierno, bu konudaki sözlerinin sonunda, "kuzey Iraklı Kürtlerin
işbirliğinin önem taşıdığını" belirtti.Irak'taki Çok Uluslu Kolordu'nun komutanlığı görevini iki hafta önce Korgeneral Lloyd Austin'e devreden Korgeneral Odierno'nun, Orgeneralliğe terfi etmesi ve Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcılığına getirilmesi öngörülüyor.

Geri Dön