HABER

Pepino birçok derde deva

BURSA (İHA) - Bursa'nın İnegöl İlçesi Kulaca Köyü'nde yurtdışına biber salçası ihracatı yapan Kulaca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, ürünlerinin arasına tropikal meyve pepinoyu da ekledi.

Önceki gün Kulaca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tesislerini ziyaret eden İnegöl Ziraat Odası Başkanı Niyazi Özbil, pepinoyla ilgili olarak kooperatifin emektar başkanı Ahmet Uğur'dan bilgi aldı. Türkiye'de ve İnegöl'de yeni olan pepinonun tropikal bir meyve olduğunu, güneşi ve suyu çok sevdiğini belirten Uğur, 25 Mayıs 2006 tarihinde deneme olarak 1.5 dönüm arazide pepino ekimine başladıklarını söyledi. Üretime başladıklarından bu yana 3 ton civarında ürün aldıklarını anlatan Uğur, "Bu ürünlere iç piyasada oldukça rağbet var, ancak şu anda talebi karşılamamız mümkün değil. Önümüzdeki yıl pepinoyu daha geniş alanlara yayarak, üretim kapasitesini arttırmayı düşünüyoruz. Ürünümüzü tamamen organik olarak yetiştiriyoruz. Hiçbir ilaç katmadan gayet sağlıklı ve kaliteli bir şekilde ürettiğimiz pepinonun kilogramını 3-4 YTL arasında değişen fiyatlardan pazarlıyoruz" dedi.

Pepinoda portakal, mandalina ve yeşil biberden oldukça yüksek C vitamini bulunduğuna dikkat çeken Ahmet Uğur, "Bir kilogram pepinoda 480 miligram C vitamini bulunuyor. Bu meyve şeker hastalığına, anemiye iyi geldiği gibi kemik erimesini de önlüyor. Ayrıca kadın hastalıklarına (menopoz) iyi geliyor. Bunun yanında marmelat, reçel, turşu ve meyve suyu yapılabiliyor "diye konuştu.

Ziraat Odası Başkanı Niyazi Özbil ise, İnegöl'ün iklimine ve toprağına uygun olduğu test edilen bu ürünün tanıtılıp, üreticilerin özendirilmesi gerektiğine işaret ederek, "Tüketicimiz henüz tam olarak pepinoyu bilmiyor, bu bir dezavantaj. İyi bir verimi var, maliyeti düşük, çiftçimizi bu ürüne doğru çekmemiz lazım. Bu konuda oda olarak Kulaca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile ortak bir çalışma yapmayı düşünüyoruz. Bu konuda çiftçimizi bilgilendireceğiz" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön