Pepsi, Rusya'nın meyve suyu liderini satın alıyor

İSTANBUL (İHA) - PepsiCo ve Pepsi Bottling Group, ortak bir girişimle bebek maması ve soda işletmeleri hariç olmak üzere Rusya'nın lider markalı meyve suyu üreticisi JSC Lebedyansky'nin yüzde 75,53 hissesinin 1.4 milyar dolar karşılığında satın alınması konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Lebedyansky, Rusya'daki yaklaşık yüzde 30 pazar payı ve 2007'de meyve suyu işletmesinin elde ettiği yaklaşık 800 milyon dolar gelirle, Rusya'nın en büyük, dünyanın ise altıncı büyük meyve suyu üreticisi.

PepsiCo International CEO'su ve PepsiCo Başkan Yardımcısı Micheal White, satın alma ile ilgili olarak, "Bu anlaşma, bize dünyanın en hızlı büyüyen meyve suyu pazarlarından birinde büyümemizi sürdürmemiz için güçlü bir platform sağlayacak ve PepsiCo ürün portföyünün küresel dönüşümünü daha da ileriye taşıyacak. Lebedyansky'nin güçlü yanlarını dünyanın en büyük markalı meyve suyu üretici ve satıcılarından biri olan PepsiCo ve en büyük şişeleyicimiz olan PBG'nin gücüyle birleştirmek çok büyük fırsatlar sağlayacak.

Lebedyansky'nin markasına yatırım yapmak ve bu büyük Rus şirketi için daha da parlak bir gelecek yaratmakta kararlıyız" dedi.

Pepsi Bottling Group Başkanı ve CEO'su Eric Foss da, konuyla ilgili olarak, şöyle konuştu: "Rusya bizim en hızlı büyüyen pazarımız ve oradaki işlerimizi daha da geliştirmek için akıllı yatırımlar yapıyoruz. Lebedyansky'nin güçlü markalarını ve yetkin çalışanlarını güçlü PBG-PepsiCo ortaklığına dahil etmek, Rusya meyve suyu kategorisinin sürekli gelişiminin ön saflarında yer almamızı sağlayacaktır."

Lebedyansky hisselerini PepsiCo/PBG'ye satmayı kabul eden hissedarlardan biri olan Lebedyansky Başkanı Yuri Bortsov da, "Rusya'da yatırım yapma konusunda uzun süreli bir mirasa sahip olan ve Lebedyansky'nin büyümesi ve başarısı konusunda açık bir kararlılık gösteren büyük şirketler olan PepsiCo ve PBG'yle bu anlaşmaya vardığımız için mutluyuz. Şirkete ciddi bir yatırım ve dağıtım gücü getirecekler ve bu şirketin güçlü, sağlam bir rekabetçi yapıyı devam ettirmesini sağlayacaklar" dedi.

Varılan anlaşma gereği, PepsiCo ve PBG, Lebedyansky'nin dört hissedarına ait olan yüzde75.53 hissesini satın alacak. Alınan hisseler, Pepsi Co ve PBG arasında sırasıyla yüzde 75 ve yüzde 25 oranında bölüşülecek.

PepsiCo ve PBG'nin Lebedyansky hisselerini satın almak için ödeyeceği yaklaşık 1.4 milyar dolar, Lebedyansky'nin borçları ve şirket bölünmesine ilişkin düzenlemeler dahil, ancak şirketin bebek maması ve soda işletmeleri hariç yaklaşık 2 milyar dolayındaki toplam şirket değerini ifade ediyor.

Satın alma işlemi, normal kanuni onaylara ve Lebedyansky'nin PepsiCo ve PBG tarafından satın alınmayan bebek maması ve soda işletmelerinin kalan hissedarlar arasında bölünmesine tabi olacak. Şirket bölünmesi, satış işlemine taraf olmayan Lebedyansky hissedarlarının çoğunluğunun kabul etmesine bağlı. Şirket bölünmesi ve Lebedyansky hisselerinin yüzde75.53'ünün satın alınması işleminin 2008'in üçüncü çeyreğinden önce tamamlanması beklenmiyor.

Rusya kanunlarının gerektirdiği şekilde ve şirket bölünmesinin başarıyla tamamlanması şartına tabi olmak üzere, PepsiCo ve PBG işlemin tamamlanmasından kısa süre sonra Lebedyansky'nin kalan tüm hissedarlarının hisselerini satın almak için mecburi bir teklif yapacak. Mecburi teklifin tamamlanmasının ardından, iki şirketin Lebedyansky'deki hisselerinin yüzde100'e kadar çıkabileceği bildiriliyor.

Anlaşmanın ek koşulları açıklanmadı. PepsiCo ve PBG bu işlemin 2008 için daha önce açıkladıkları beklentileri ciddi şekilde etkilemeyeceğini belirtti.