Perinçek tutuklandı

"Ergenekon soruşturması" kapsamında tutuklanan İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, Bayrampaşa cezaevi'ne gönderildi. Soruşturmayı yürüten Beşiktaş'taki İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca "Ergenekon terör örgütünün üst düzey yöneticisi olmak ve devlete ait gizli belgeleri temin edip elinde bulundurmak" suçlarından tutuklanması istemiyle sevk edildiği İstanbul Nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuklanan Perinçek, adliyedeki işlemleri tamamlandıktan sonra yoğun güvenlik önlemleri altında polis aracına bindirildi.

Güvenlik kuvvetleri, Perinçek'in bindirildiği polis aracını duruşma salonlarının bulunduğu bölümün bahçesine kadar sokarak ve önüne başka bir araç çekerek basın mensuplarının görüntü almasını engelledi. Perinçek'in içinde bulunduğu polis aracı, daha sonra Bayrampaşa Cezaevi'ne doğru yola çıktı. Bu sırada, adliyenin önünde bekleyen İP'li bir grup, kararı protesto eden çeşitli sloganlar attı. Öte yandan, Perinçek'in, adliyeden çıkartılmadan önce eşi Şule Perinçek
ile görüştürüldüğü öğrenildi.

KEMAL ALEMDAROĞLU SERBEST BIRAKILDI
Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınarak, savcılıkta ifade veren eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, sevk edildiği nöbetçi mahkemece serbest bırakıldı. Bu arada nöbetçi mahkeme, Alemdaroğlu hakkında yurtdışına çıkış yasağı ve her ayın 1'i ile 15'inde bağlı bulunduğu karakola imza atması şartı getirdi.

Ergenekon operasyonunda gözaltına alınan ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu, "İnanıyorum ki Türk toplumu bu Ergenekon soytarısının ne olduğunu, en kısa zamanda ortaya çıkmasını ve birilerinin, iktidar sahiplerinin Ergenekon üzerinden bir takım mesajlar iletmesini ve çalışmalar yapmasını önleyecektir" dedi.

Adliye önünde habercilerin sorularını yanıtlayan İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu, Ergenekon soytarılığının ne olduğunu yakında herkesin göreceğini ifade ederek, şöyle konuştu:
"Gerçekten üzgünüm. Bu üç gün çok üzücüdür. Bizim gibi Anayasaya, yasalara saygılı, demokrasi hayranı kişilere yakıştırılan bu suçlama, aslında hepinizin taktir edeceği nedenlerle yapılmıştır. Yargıya, saygılıyız. Emniyet güçlerinin 3 günlük bizi ağırlamasından teşekkür ederiz. Onlarda bizi gayet güzel ağırladılar. İnanıyorum ki Türk toplumu bu Ergenekon soytarısının ne olduğunu, en kısa zamanda ortaya çıkmasını ve birilerinin, iktidar sahiplerinin Ergenekon üzerinden bir takım mesajlar iletmesini ve çalışmalar yapmasını önleyecektir. Ben Türk toplumunun gücüne, özverisine, sağduyusuna inanıyorum ve yargıda bunu en güzel şekilde gösterecektir"