Peş peşe FETÖ operasyonları! Çok sayıda kişiye gözaltı kararı

FETÖ’nün Hava Kuvvetlerindeki yapılanmasına yönelik soruşturmada 191 zanlının yakalanması için İzmir merkezli 22 ilde operasyon başlatıldı. Diğer yandan İstanbul merkezli 7 ilde başlatılan operasyonlarda 44 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Ankara merkezli 14 ildeki operasyonlarda da 44 şüpheliden 33'ü yakalandı. FETÖ'nün jandarmadaki yapılanmasına yönelik Ankara merkezli soruşturmada biri eski albay, biri muvazzaf binbaşı 8 şüpheli için gözaltı kararı verildi.

İzmir ve 22 ilde Hava Kuvvetleri Komutanlığı okullarına astsubay ve subay alımlarına yönelik mülakat sınavlarında yapılan usulsüzlüklere ilişkin soruşturma kapsamında gözaltı kararı verilen 181'i muvazzaf 191 şüpheliden 145'i yakalandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında 2004-2016 yılları arasında İzmir'deki sınavlarda FETÖ mensuplarınca mülakat aday numarasının şifrelenip, bu şifre üzerinden terör örgütü mensuplarına bu aday numarasının verilerek mülakatlarda başarılı sayılması suretiyle usulsüzlük yapıldığı belirlenerek, 191 şüpheli hakkında operasyon başlatıldı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İzmir ve 22 ilde 173'ü muvazzaf havacı astsubay, 6'sı muvazzaf teğmen, 2'si muvazzaf üsteğmen, 8'i Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayrılan astsubay ve 2'si askeri okuldan ilişiği kesilen öğrenci olmak üzere 191 şüpheliyi yakalamak için operasyon başlattı.

Operasyonda, 191 şüpheliden 145'inin yakalandığı belirtildi.

Şüphelilerin 2005, 2011 ve 2012 yıllarında İzmir'de yapılan Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulu mülakatlarında kendilerine verilen aday numarasının her sınav yılı için tespit edilen formüle göre avantajlı grupta bulundukları, terör örgütü mensuplarınca mülakat aday numarası üzerinden belirlenen formüle (şifreye) uygun aday numarası aldıkları belirlendi.

Şüphelilerden 154'ünün şifreli aday numarası verilmesinin yanında örgüt mensuplarıyla ankesörlü telefon irtibatı da bulunduğu tespit edildi.

ANKARA'DA BİR OPERASYON DAHA! 32 GÖZALTI KARARI

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın mahrem yapılanması içinde faaliyet gösteren 1 ihraç subay, 1 aktif subay, 11 aktif astsubay, 9 emekli astsubay ve 10 ihraç astsubay olmak üzere toplam 32 kişiye yönelik operasyon düzenledi. 12 ilde eş zamanlı yapılan baskınlarda 26 kişi gözaltına alındı. Diğer şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışma başlatıldı.

JANDARMAYA DA OPERASYON

Jandarma Genel Komutanlığı'nın mahrem yapılanması içinde faaliyet gösteren 1 görevden uzaklaştırılmış albay, 1 aktif binbaşı, 1 görevden uzaklaştırılmış üsteğmen, 1 ihraç teğmen, 2 görevden uzaklaştırılmış astsubay, ve 1 emekli astsubay olmak üzere 8 kişiye yönelik operasyon düzenledi. Operasyonda 6 şüpheli yakalanırken, diğer 2 kişinin yakalanma için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

İSTANBUL MERKEZLİ 8 İLDE OPERASYON

İstanbul polisi tarafından Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’nün TSK yapılanmasına yönelik 8 ilde bu sabah yeni bir operasyon başlatıldı.

İstanbul polisi tarafından Fetullahçı Terör Örgütü’nün TSK yapılanmasına yönelik 7 ilde bu sabah yeni bir operasyon başlatıldı. 44 şüphelinin yakalanmasına yönelik başlatılan operasyonda 33 kişi yakalandı.