HABER

Peşmergele Savunma Bakanlığı

BAĞDAT (İHA) - Kuzey Irak'taki Kürt milisleri (Peşmergeler) bünyesinde barındıran idari yapının, Bağdat'taki federal hükümete bağlı Savunma Bakanlığı gibi örgütleneceği belirtildi. Benimsenen modelin kısa süre içinde hayata geçirileceği öğrenilirken, gayri resmi verilere göre 150 bine yaklaşan milis güçlerinin de resmi olarak 100 bin düzeyinde olduğu ilerdi sürüldü.

Geçtiğimiz Mayıs ayında birleşerek tek çatı altında özerk bir hükümet oluşturan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) yetkilileri, aylar önce savundukları "düzenli ordu" felsefesini yavaş yavaş hayata geçiriyor.

İki Kürt unsura bağlı silahlı milisleri bünyesinde barındıran idari yapının, Bağdat'taki federal yönetime bağlı Savunma Bakanlığı modeline geçeceği öğrenildi.

Bölgesel yönetime bağlı Peşmerge İşlerinden Sorumlu Üye Şeyh Cafer Şeyh Mustafa, bugün yerel bir gazeteye verdiği mülakatta, Kürt bölgesinin silahlı güçlerinin 100 bini aşkın Peşmerge'den oluştuğunu söyledi.

YNK ve KDP başta olmak üzere diğer tüm partilerin bünyesinde bulunan silahlı güçlerle birlikte, Kuzey Irak'ta 100 bini aşkın Peşmerge'nin görev yaptığını belirten Kürt siyasetçi, "Peşmerge Bakanlığı, her iki Peşmerge Bakanlığı'nın birleşme işlemleri tamamlandığı zaman Irak Savunma Bakanlığı gibi örgütlenecek" dedi.

Cafer, Kürt milis güçlerinin sözde Kürdistan Bölge Anayasası'nda öngörüldüğü gibi bölgenin güvenliğini korumakla yükümlü olduğunu savunurken, sözkonusu birleşmenin ardından Peşmergeleri bünyesinde barındıran sözde bakanlığın, Bağdat'taki federal hükümete bağlı Irak Savunma Bakanlığı gibi örgütleneceğini söyledi.

Cafer, Irak Savunma Bakanlığı'nın idari yapısına ilişkin görev ve yetkilerinin aynısının, sözde Kürdistan Bölgesi'ne taşınacağını kaydetti. Benimsenen modelin kısa süre içinde hayata geçirileceği ileri sürülürken, gayri resmi verilere göre 150 binin üzerinde olan milis güçlerinin ise resmi olarak 100 bin seviyelerinde olduğu vurgulandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön