HABER

Peşmergeler "Maginot Hattı" oluşturdu

Peşmergerlerin Türk sınırında bir çeşit "Maginot Hattı" oluşturdukları bildirildi.

New York Times gazetesi, Türkiye'den büyük çapta operasyon pek beklenmediğini belirtirken "Ancak büyük bir saldırı olacaksa, Türk askerleri, Matin Dağları boyunca Türk sınırı paralelinde bir çeşit gevşek Maginot hattını oluşturmuş olan binlerce Peşmerge ile karşı karşıya gelir" diye yazdı.

New York Times gazetesi, Peşmergelerin Türk sınırında, Fransa'nın Birinci Dünya Savaşı'nın ardından tekrar işgalini önlemek üzere kurduğu, ancak başarılı olamadığı Maginot savunma hattına benzer bir hat oluşturduklarını öne sürdü.

ABD'li gazete, Dohuk kaynaklı haberinde dışarından bakıldığında Kuzey Irak'ın savaş eşiğinde gibi göründüğünü, sınırda on binlerce Türk askerinin yığıldığını, binlerce Peşmergenin de karşı saldırı için mevzilendiğini belirtti.

Buna karşın Kuzey Irak'ta çok yoğun Türk yatırımlarının olduğuna, bölgedeki yabancı yatırımların yüzde 80'inin Türkiye'den kaynaklandığına dikkat çekerken Dohuk'ta en büyük yedi altyapı projesinin Türk şirketlerince üstlendiğini kaydetti.

"Türkiye, geleneksel olarak Kürtlerden tedirgin olmakla birlikte bu bölgede yoğun yatırımlar yaptı" yorumunu yapan gazete, Dohuk'ta yaşanan tüketim patlamasının büyük ölçüde Türkiye sayesinde gerçekleştiğini de kaydetti.

NYT, Türkiye'nin büyük çapta bir sınır ötesi operasyon istemediğine ilişkin işaretlerin arttığını belirtirken de Türkiye'deki çoğu analistlerin yapılabilecek herhangi bir operasyonun "sınırlı" olmasını beklediklerine dikkat çekti. Gazete şunları yazdı:

"Ancak büyük bir saldırı olacaksa, Türk askerleri, Matin Dağları boyunda Türk sınırı paralelinde bir çeşit gevşek Maginot hattını oluşturmuş olan binlerce Peşmerge ile karşı karşıya gelir. Kürt liderleri sadece genel olarak işgali püskürtmekten söz ediyorlar ancak siyasi ve askeri komutanların belirli talimatları var: 'Sivil köylülere yönelik saldırılara sert karşılık verilir.

ANKA

Geri Dön