Pet şişelerdeki sudan 5 çeşit kimyasal çıktı

Hafiflik, dayanıklılık ve ucuzluğu ile bir anda hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen pet şişeler, ekolojik sistem ve insan sağlığına zarar veriyor.

Pet şişelerdeki sudan 5 çeşit kimyasal çıktı

Dicle Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBTAM) Müdürü Prof. Dr. Hamdi Temel ile doktora öğrencisi uzman Mustafa Abdullah Yılmaz tarafından yürütülen bir çalışma, bu durumu gözler önüne serdi.

Araştırmada, plastiklerin temas ettiği gıda ve içme suyuna 'Chimassorb 81, Oleamide ve Irgafos 168' isimli plastik katkı maddelerinin geçtiği belirlendi. 8 gün güneş ışığında bekletilen pet şişelerde ise antioxidant 2246 ve Butylated Hydroxytoluene(BHT) maddeleri tespit edildi. Söz konusu kimyasalların uzun vadede iç organlara ciddi zararlar verebileceğini söyleyen Prof. Dr. Hamdi Temel, "BHT maddesi kan, karaciğer, merkezi sinir sistemi için toksik olabiliyor. Bu maddeye uzun süreli maruz kalma durumlarında hedef organlarda hasarlar meydana gelebiliyor." dedi.

Prof. Dr. Hamdi Temel, her gün kullanılan bu sulardan geçen polimer katkıların vücuda dahil olmalarının ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını söyledi. Süper marketten alınan bir pet şişede ölçümleri yaptıklarını ifade eden Temel, "Chimassorb 81, Oleamide, Irgafos 168, kimyasal maddelerini burada gördük. Daha sonra acaba güneş ışınlarına maruz kalan pet şişelerde yaptığımız inceleme de ise bu üç kimyasal maddenin yanında Antioxidant 2246 ve Butylated Hydroxytoluene maddelerini de rastladık." diye konuştu.

Bu tip kimyasal maddelere ömür boyu maruz kalınacağından ötürü iç organların ciddi manada zarar göreceğini dile getiren Temel, "Biz bu katkı maddelerini vücudumuzda depolamaya başlayacağız ve bunlar belli bir oranda vücutta birikecek. Bunlar kimyasal katkı maddeleri olduğu için hücrelere çok büyük zarar verecektir. Chimassorb 81 böbreklerde ve akciğerlerde çok büyük bir tahrip yapıyor. Butylated Hydroxytoluene böbreklere, akciğerlere ve solunum sistemlerine çok büyük zarar veren maddeler. Chimassorb 81 fazla olduğunda bunu yüzünüzü yıkamada kullandığınızda yüzünüzün kuruduğunu, gözlerinizin yaşardığını hissedersiniz." şeklinde konuştu.

Pet şişeler yerine cam ürünleri ve testileri tavsiye ettiklerini dile getiren Temel, şöyle devam etti: "Biz cam veya eskiden kullanılan toprak kapları, testileri tavsiye ediyoruz. Güneş ışınlarına direkt maruz kalan pet şişeleri kullanmalarını tavsiye etmiyoruz. Buz içinde olan pet şişeleri de tavsiye etmiyoruz. Küçük pet şişeleri kullanmasınlar. Eğer su azaldıkça hacim küçüldükçe kimyasalların oranı artacaktır ve biz bu kimyasallara daha fazla maruz kalacağız. Ama hacim büyüdükçe seyrelme artacak. O kimyasalların seyrelmesi de artacak ve vücuda zararı daha az olacak."

(CİHAN)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 23 yorum
Hayatımız plasitk yiyip içmek be. peynir yoğurt süt, ekmek aklına gelen herşey.buna birinin dur demesi lazım. Plastik ucuz diye herşey ona paketleniyor ama insan sağlığını hiç düşünen yok!
ARKASIM TAVSIYESI İLE SU ARITMA ALDIM , SIFIR BEŞYUZ ELLI BEŞ - ALTIYUZ DOKSANDOKUZ - DOKSAN BEŞ - SIFIR YEDİ ( ÜMİT BEY YARDIMCI OLABILIR)
onu yeme bunu yeme, ne yiyip içeceğiz be birader!
GÜNLÜK YORUM SINIRLAMASIMI VAR BANA KASTINMI VAR ARKADAŞ NİYE YAYINLAMIYORUSN YORUMLARIMI BİDE PARA VERİP 7 SENEDİR AYLIK ÜCRET ÖDÜYURM AYIP SİİZN YAPTIĞINIZ ...
hadı devlet baba yasakla da gorelım pet sıselerı.
bana birisi desin arkadaş şu sağlıklı nekaldı herşey de bişiler var hiç bişi yemeden içmeden duracağız bu gidişle herhalde .
Ozaman gücü yeten bir yetkili çıksın ve pet şişeleri yasaklasın. Yazman çizmek iyide uygulamak zor seve seve alacagız musluk suları içilmiyor.
ne yapalım nano arıtmamı alalım
iyi yaşıyoruz la valla..
her yıl temmuz agustos ayında böyle haber yaparlar. bilinçsiz insanlarda hemen buna inanır. pet şisede su uzun kalırsa ve güneşe maruz kalırsa sağlıklı değil...peki; naylon torbalar, plastik kaplardaki süt ve süt ürünleri, reçeller ballar, piknikte kullan at malzeler, vs vs hangisi sağlıklı? hangi yediğiniz tarımsal ürün GDO lu değil acaba? kadınların kullandığı kozmetik ürünlerin içerisinde hangi kansarojen maddeler var? rujlar ne kadar sağlıklı? ayakkabılarımız naylondan, terleyen ve kokan ayaklar? AHHHH AHHH TÜRKİYEM AH... PET ŞİŞEYE GELENE KADAR NELER VAR NELER...............
En Güzeli PET şişe yerine CAM şişe Kullanacaksın En Saglıklısı Damacanalarıda Camdan Yapıcaksın Süper Olur.
iyi yaşıyoruz la valla..
günaydın
her gün yeni bir şey ortaya atılıyor milyonlarca dolar yatırımlar yapılmış binlerce insan bu sektörden ekmek yiyor neyin peşindesiniz sizler madem böyle birşey var imalata neden izin veriliyor...
Güneşe maruz kalmış pet şişeler özellikle meme kanseri yapıyor. Pet şişelere düzenleme getirilmeli bazı pet su şişeleri masada dik bile duramıyor.
PET ŞİŞELERDEKİ SUDAN 5 ÇEŞİT KİMYASAL ÇIKTI
evet bunu biliyoruz. dolaptan aldığım pet şişeler genelde kokuyor mümkün mertebe cam şişeleri kullanmaya çalışın.
petrolden üretilen şeyin sağlıklı olduğunu düşünen var mıydı ki aranızda? içinden 5 farklı kimyasal çıkmış, o tespit edebildikleridir, en sağlıklısı cam, üşenmeyip taşıyacaksınız kardeşim
bunları yazcanıza kaldırın kardeşim zaralıysa saglık bakanlığı neiş yapıyor..
sadece pet şişelerdemi yediklerimiz giydiklerimiz ilaç olak içtiklerimiz alayında kimyasal içme sularımız çokmu sağlıklıda pet şişedeki kimyasal suçlu oldu dogayı bu şekilde adeta ortadan kaldırma cabasıyla devam edersek her şey mevcut olaçak çifci bağına bahcesine tarlasında kullanmış olduğu kimyasal ilaç kimyasal gübre doğrudan su kaynaklarıyla buluşmakta ya havada uçan uçak yerde gezen araçların eksozlerinden cıkan kimyasallar marketlerden aldığımız poşet kaplanmış gıdalar o poşetlerin ve petlerin doğaya direk atılması kullandığımız meyve sebzede var yediğimiz içtiğimiz kimyasal çözüm
insan teknolojinin kölesi olmuş ruhundan vazgeçerek, insan doğanın bir parçasıdır gücünü doğadan alır teknolojiden değil bunların hepsi teknolojinin sonucudur kimse yediğinden içtiğinden şikayet etmesin dünya nüfusu olmuş 7 milyar eski tip tarıma dönüldüğü an ilk 3 yıl içinde 2 milyar insan açlıktan ölür bi okadarıda hastalıklardan,ana fikir insanların karnı doysunda ortaya çıkan hastalıkları bir şekilde tedavi ederiz diye düşünüyorlar.. sonuç doğadan aldığın güçle doğayı yenemezsin.insanlar kendini yokediyor ama kimse artık bunu durduramaz.teknolojinin verdiği güç insanları tatmin etmeyecek.
madem sağlığa zararlı Bakanlık ne güne duruyor,içme sularının plastik kaplara konulmasını yasaklasın olsun bitsin bu bu kadar zormu,bu mevzu yıllardır konuşuluyor ne devletin bir şey yaptığı var ne insanlar bu durumdan vaz geçiyor
adana çatalan içme suyu tesisini Avusturyalı bir firma işletiyor...bunlar koskoca şehir suyunu nasıl arıtıyorlar.....içine ne koyuyorlar......türk firmaları dururken böyle stratejik....tesisleri nasıl işletirler akıl işi değil...ilgiilere duyurulur.............
Diğer Haberler