HABER

Petkim krize inat büyüyor

İZMİR (İHA) - İzmir'in Aliağa ilçesinde kurulu bulunan Petkim A.Ş.'de eğitimlerini tamamlayan 240 kursiyer işbaşı yaptı. Petkim, Türkiye İş Kurumu ve Ege Üniversitesi işbirliği ile yürütülen -İstihdam Garantili İş Gücü Eğitimi Projesi- kapsamında eğitim gören ve başarılı olan 240 teknisyenin iş başı yapma töreni Petkim Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Petkim'i tanıtan bir sinevizyon gösterimi ve kurs sürecini anlatan slayt gösterimi katılımcılara izletildi. Törende konuşan Petkim Genel Müdürü Kenan Yavuz, Global Mali Krizin Dünyada Atom Bombası etkisi yaptığını kaydederek; "Eylül ayında Türkiye İş Kurumu İzmir İl Müdürlüğü ve Ege Üniversitesi işbirliği ile başlattığımız -Petkim İstihdam Garantili İşgücü Yetiştirme- programını tamamlamış ve kursiyerlerimizi iş başı yaptırmış bulunuyoruz. Global krizin bir talep krizine dönüşerek şiddetini arttırdığı bir dönemde 240 meslek lisesi mezunu genç teknisyeni bünyemize katmanın haklı gururunu yaşıyoruz. İşten çıkarmanın yoğun olarak yaşandığı bir atmosferde büyüme planlarımız doğrultusunda şirketimizi geleceğe taşıyacak olan yeni bir teknisyen kuşağı yaratmak amacıyla sürdürdüğümüz yenileme ve yetiştirme programımız gereği istihdam yaratmaya devam edeceğiz. Bu güne kadar uyguladığımız istihdam politikasında yaptığımız değişikliklerle gençleştirme ve nitelikli eleman almak suretiyle yedekleme yaparak iş gücü verimliliğinde artış yarattık. 2004 yılında başladığımız -Yeniden Yapılanma- sürecimizde, insan kaynağımızın kalifikasyon olarak Petrokimya üretimi yapan şirketimizin gerekleri doğrultusunda olmasına özen gösterdik" dedi.

"2015 YILINDA RAFİNERİ KURACAĞIZ" Türkiye'de gerçek söz sahiplerinin üretim yapan, istihdam yaratan işletmelerin olması gerektiğini kaydeden Yavuz konuşmasını şöyle sürdürdü; "İki masa bir sandalye ile mal satarak ülkemizde seslerini yükseltenler, Petkim'in varlığı nedeniyle istediklerini yapamayanlar karşısında sesimiz her zamankinden daha güçlü çıkacaktır. Üretim yapmadan, istihdam yaratmadan, yerli üretimin gücünü artırmadan hiçbir problemimize çözüm üretemeyeceğimiz gerçeğini ülkemizin sağduyusuna emanet ediyoruz. Bizler üreten olarak, istihdam eden olarak sesimizin çıktığı kadar bağırmaya devam edeceğiz. Petkim hammaddesinin yüzde yüzünü dışardan karşılıyor bunun önüne geçmemiz gerekir. Bu yüzden buraya bir rafineri kuracağız, 2015 yılında birmiş olacak. Burada yetiştirdiğimiz arkadaşlarımız o rafineride çalışacak ve Nisan ayın itibari ile tekrar teknisyen alımlarımız devam edecek, bu sayı 2000 kişi olacak" dedi.

"BİR MAKİNA, BİR İŞÇİ"
Türkiye'de yıllarca yanlış bir yöntem izlenerek istihdam yaratılmaya çalışıldığını belirten Genel Müdür Kenan Yavuz; "Makineyi alırsınız bir de işçi alırsınız kazanırsınız, bir makine daha alır bir işçi alırsınız. Oysa ülkemizde yıllarca bir makine alıp on işçi alımı yapıldı. Bu yanlış politika nedeniyle kazandığınızı maaşa yatırdınız. Teknolojiler değişti ve siz yenilenemediniz. Biz bunu değiştiriyoruz" şeklinde konuştu. Yaptığı açıklamada ihale şartnamelerini de eleştiren Genel Müdür Kenan Yavuz; "Herkes yerli malı kullansın diyorlar ama ihalelerde öyle şartlar var ki yerli üretim yapanlar katılamıyor bile. Biz bunun için çalışma yapıyoruz. Ankara Ticaret Odası işbirliği ile üretenler olarak bu konuda duyarlıyız. Eskiden yerli malı haftası derlerdi, elma, armut götürürdük çünkü üretim yoktu şimdi öyle değil. Türkiye toprakları içinde elini taşın altına koyan kim varsa yerli sayılır" dedi.

Törende konuşan Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Soyuer; "Kriz döneminde bir kurumda bu kadar kişinin istihdam edildiğini görmekten ve bu durumun bir parçası olmaktan gurur duyduk" derken, Türkiye İş Kurumu İzmir İl Müdürü Süleyman Boyacıoğlu ise yaptığı konuşmada İnsana yapılan yatırımın en verimli yatırım olduğunu aktardı.
Tören sonunda gruplarında birinci olan kursiyerlere madalya ve başarı belgesi takdim edildi. Kursu başarı ile tamamlayarak iş başı yapan işçiler yeleklerini havaya fırlatarak mutluluklarını yaşarken Petkim Genel Müdürü Kenan Yavuz'da yeleğini sallayarak teknisyenlerin sevinçlerine ortak oldu. Törene; İzmir Vali yardımcısı Fatih Ahmet Kurt, Türkiye İş Kurumu İzmir İl Müdürü Süleyman Boyacıoğlu, Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Soyuer ve Petkim çalışanları katıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler